Biegunka u szczeniaka: przyczyny i leczenie

Porady doktora Canello
7 października 2019

Biegunka szczenięca

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są bardzo częste u psów i kotów, a ich przyczyną jest często żywność. Pamiętajcie o jednej rzeczy: jeśli szczeniak dostaje biegunki nagle, a obserwując stolec okazuje się, że są w nim obecne robaki (zazwyczaj glisty), to prawie nigdy nie są one przyczyną biegunki.

Każde pasożytnicze zarażenie, w tym jelitowe, rozwija się stopniowo, stopniowo powodując zmiękczenie kału. Dopiero po jakimś czasie, przy jednoczesnej utracie wagi, stolec staje się prawdziwą biegunką. Przyczyną nagłej biegunki może być infekcja wirusowa, połknięcie czegoś szkodliwego lub nawet toksycznego, przeziębienie lub nieprzewidziane przemoczenie. Biegunka rzadko lub prawie nigdy nie jest powodowana przez drobnoustroje normalnie zasiedlające jelita: namnażają się one gwałtownie wtedy, gdy dochodzi do zapalenia jelit z innych przyczyn co jeszcze dodatkowo pogłębia biegunkę.

Najczęstsze przyczyny biegunki

Najczęstszą przyczyną biegunki jest dieta.

Pokarmy, które najłatwiej wywołują biegunkę u psów i kotów to wędliny, zwłaszcza kiełbasa, mortadela, ale także kabanosy i hamburgery przemysłowe. Uważajcie na przekąski, nawet jeśli jest napisane, że są to tylko warzywa. Spróbujcie obserwować, a sami jako pierwsi znajdziecie rozwiązanie.

Jak zapobiegać biegunce

Należy rozpoznać dwa różne objawy:

1) Jeśli szczeniak jest smutny i ma gorączkę, jest to oznaką infekcji wirusowej lub bakteryjnej i należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

2) Jeśli szczeniak ma biegunkę, ale jest jak zwykle wesoły, sprawdźcie co zjadł kilka godzin wcześniej lub co mógł połknąć, a znajdziecie przyczynę. Po usunięciu przyczyny, biegunka zniknie spontanicznie w ciągu kilku dni.

Najlepszymi lekarzami są zawsze rodzice, a Wy jesteście “rodzicami” dla Waszych szczeniąt!