Cukrzyca u kotów

Zapalenie spojówek u psów i kotów – przyczyny i leczenie
28 grudnia 2020

Trzustka i insulina

Aby lepiej zrozumieć cukrzycę u kotów, jej przyczyny i środki zaradcze, należy najpierw powiedzieć o trzustce. Gruczoł ten, znajdujący się między żołądkiem a dwunastnicą, składa się z dwóch różnych typów tkanki. Pierwsza nazywa się zewnątrzwydzielniczą i bierze udział w procesach trawiennych, wytwarzając tzw. sok trzustkowy, druga zaś – endokrynna, czyli pełniąca funkcje hormonalne.

Trzustka endokrynologiczna zawiera 5 różnych typów komórek, a wśród nich alfa i beta to te, które najbardziej nas interesują, gdy mówimy o cukrzycy, ponieważ produkują hormony glukagon i insulinę.

Insulina odgrywa główną rolę w metabolizmie glukozy, czyli homeostazie glukozy we krwi i komórkach. Aby łatwiej było to zrozumieć, wyobraźmy sobie, że insulina jest rodzajem klucza dostępu, który idzie w parze z glukozą, umożliwiając jej wejście do komórek i dostarczenie jej niezbędnej energii. Jednak ta podróż nie zawsze kończy się dobrze…

Czym jest cukrzyca u kotów

Cukrzyca jest wtedy, gdy insulina nie jest wytwarzana przez komórki beta lub tkanki nie pozwalają jej na wniknięcie lub są oporne na jej działanie.

Jakie objawy mogą wzbudzić w nas podejrzenia?

Opuszczamy naszą podróż wewnątrz kociego ciała i wracamy do naszej rzeczywistości, obserwując naszego kota jako zwierciadło tego, co się w nim dzieje. Obserwujemy do z zewnątrz, niczym program telewizyjny, w którym widzimy inscenizację, ale nie widzimy kamer i operatorów.

Objawy widoczne dla ludzkiego oka są zróżnicowane.

Przede wszystkim wielomocz i polidypsja, czyli wzrost wydzielania moczu i wzmożone pragnienie. Polifagia, czyli wzrost ilości i częstotliwości przyjmowania pokarmu. Do tego dochodzi sucha i matowa sierść, utrata wagi, letarg i osłabienie kończyn tylnych, z możliwą drażliwością, gdy są dotykane.

Kto zostaje trafiony?

95% kotów z cukrzycą ma ponad 5 lat, 70% kotów dotkniętych cukrzycą to samce, zwykle wykastrowane. Większość z tych kotów (około 50-60%) ma również nadwagę. Nie odnotowano żadnych szczególnych czynników predysponujących konkretne rasy.

Przyczyny cukrzycy

Wyjaśniliśmy znaczenie insuliny i widoczne skutki dla zdrowia kota, dzięki czemu można je szybko rozpoznać i podjąć działania, aby zapobiec znacznie poważniejszym uszkodzeniom. Nie ujawniliśmy jednak jeszcze co utrudnia insulinie wypełnienie jej misji.

Cukrzyca u kotów jest chorobą wieloczynnikową, co oznacza, że jest wiele przyczyn tego zaburzenia.

Otyłość i dieta są jednymi z głównych czynników predysponujących, ale istotny jest też brak aktywności i nadmiar leków, zwłaszcza glukokortykoidów, takich jak kortyzon. Kolejną przyczyną są również czynniki genetyczne, z uwzględnieniem komponentu idiopatycznego, czyli procesu, którego przyczyny nie da się jednoznacznie wyjaśnić.

Podstawowa rola żywienia

Koty są surowymi drapieżnikami, a ich naturalna dieta wymaga spożycia ograniczonych ilości węglowodanów (mniej niż 10% suchej masy), podczas gdy obecnie dostępne na rynku karmy mają czasami udział procentowy równy 50%. To duży problem, ponieważ koty nie mają amylazy, enzymu ślinowego odpowiedzialnego za rozpoczęcie trawienia węglowodanów. Ale to nie wszystko.

Dział Badań i Rozwoju SANY-pet – FORZA10, kierowany przez lekarza weterynarii Sergio Canello, jednoznacznie wykazał w ponad 25 badaniach klinicznych i naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach międzynarodowych, że wiele przewlekłych reakcji zapalnych dotykających najróżniejsze systemy organizmu psa i kota samoistnie cofają się wraz z całkowitą eliminacją mąk z mięsa drobiowego i indyczego z intensywnej hodowli (wynika to z częstej obecności toksycznych pozostałości oksytetracykliny, antybiotyku wciąż szeroko i legalnie stosowanego w hodowli intensywnej). Prowadzone są badania, których celem jest sprawdzenie czy ta toksyczna substancja może uszkodzić wysepki trzustkowe wywołując cukrzycę. Dotychczasowe badania wskazują, że tak jest w istocie.

Diagnoza

Cukrzycę stwierdza się z hiperglikemią we krwi i utratą glukozy z moczem. Lekarz weterynarii przeprowadzi niezbędne analizy kliniczne i oceni stan zdrowia kota. Bardzo często podczas wizyty dochodzi również do hiperglikemii stresowej, co może powodować trudności w rozpoznaniu patologii.

Jak więc interweniować, aby ułatwić insulinową podróż i pozwolić temu małemu bohaterowi organizmu urodzić się i wypełnić zadanie, które do niego należy?

Rozwiązanie cukrzycy u kotów

Zaleca się skonsultowanie się z weterynarzem, który oceni dawki insuliny potrzebne kotu i doradzi właściwą dietę. Wskazane pokarmy to te o niskim indeksie glikemicznym, (dzięki czemu zapobiegają szczytom glikemii) dużej ilości białek i niskiej zawartości węglowodanów.

Wstępne wyniki Działu Badań i Rozwoju SANYpet – FORZA10 pokazują, jak przy prawidłowej recepturze żywności można stopniowo i szybko „odblokować” aktywność wytwarzania insuliny, zmniejszając do minimum dawki podawane we wstrzyknięciach, ale w więcej niż kilku przypadkach doszło do ich całkowitej eliminacji.

Aby umożliwić swobodny przepływ insuliny i jej prawidłową produkcję przez komórki beta, jest dieta wolna od zanieczyszczeń chemicznych, w szczególności pozostałości oksytetracykliny, które firma uważa za szkodliwe dla zdrowia psów i kotów. Dobór czystych składników, odpowiednia równowaga kwasów Omega3 i Omega6 i włączenie ekstraktów z roślin leczniczych, prawdziwych superbohaterów zdrowia o sprawdzonych właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych, antytoksycznych, immunomodulujących.

Dieta zgodna z powyższymi zasadami jest niewątpliwie decydującym czynnikiem w profilaktyce cukrzycy, a także głównym sprzymierzeńcem organizmu, a w naszym przypadku insuliny, tak aby wszystkie procesy mogły się odbyć.