Czym jest dieta domowa

4 maja 2020

Kiedy pytamy o dietę naszego psa i kota, często słyszymy o dietach domowych, ale czy naprawdę wiemy, co to jest?

To dość oczywiste, że przez dietę domową rozumiemy tą przygotowaną w domu, ale jej przygotowanie nie jest wcale takie proste, wręcz przeciwnie, wymaga pewnych umiejętności, a także znacznej ilości czasu. Przede wszystkim dobrze jest sprecyzować, że nie chodzi tylko o dawanie psom i kotom resztek z naszego stołu, ale przygotowanie prawdziwego posiłku, który musi uwzględniać składniki i ich równowagę.

Z pomocą naszego zespołu lekarzy weterynarii, sporządziliśmy listę, która może być pomocna tym, którzy chcą spróbować swoich sił w przygotowaniu tej diety, ale przede wszystkim po to, aby wyjaśnić tę ideę.

Dieta domowa:

  • 70-80% mięsa lub ryb, możliwie gotowanego lub grillowanego (bez sosu i pieczeni), bez soli. Lepiej, jeśli mięso jest chude, ale nie całkowicie bez tłuszczu. Można użyć podrobów, takich jak wątroba i serce, ale lepiej nie używać ich do sporządzenia 100% mięsnej części danej racji żywnościowej. Podroby również powinny być gotowane. W przypadku wątroby nigdy nie należy przesadzać, ponieważ jest ona bogata w witaminę A i może powodować hiperwitaminozę, również nigdy nie należy podawać jej na surowo. Jeśli jednak chodzi o rybę, można zostawić głowę, ości lepiej jest usunąć, chyba że stają się one bardzo miękkie podczas gotowania lub jeśli są małe, w tym przypadku nie stanowią problemu.
  • 10-15% gotowanych warzyw (marchew, seler, cukinie, dynia, groszek, buraki). Bez papryki, cebuli, czosnku i pora, które są szkodliwe, warto też unikać dużych ilości pomidorów, szpinaku i sałaty, które mogą podrażniać jelita. Lepiej unikać również grzybów.
  • 10-15% zbóż, takich jak gotowany jęczmień (sprawdzając zawsze, czy zawiera gluten) i ryż lub ziemniaki. Zaleca się, aby zboża były lekko “rozgotowane” i ugotowane w wodzie pozostałej po gotowaniu warzyw.
  • Łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub łyżka oleju rybnego jako źródła tłuszczy i/lub Omega3 (łyżka dla średniej wielkości psa – 15-20kg).
  • Lepiej unikać produktów mlecznych, w szczególności, jeśli są one dojrzewające (zawierają dużo soli), poza świeżym twarogiem lub kwaśnym jogurtem naturalnym, aczkolwiek zawsze z umiarem.
  • Gotowane jaja parę razy w tygodniu. Lepiej unikać dawania surowych. Białko zawiera awidynę, która uniemożliwia wchłanianie biotyny przez jelita, a więc nie należy podawać surowego jajka zbyt często.
  • Sezonowe owoce lub jabłka, gruszki, śliwki, mirabelki, banany… Gotowane lub surowe, świeże lub suszone.
  • Należy, natomiast, unikać słodyczy, w tym czekolady, winogron i rodzynek.

Dieta domowa jest zatem dobrą dietą, ale wymagającą dużo uwagi, dogłębnej wiedzy na temat żywności odnośnie organizmu kota i psa oraz dużej ilości czasu. Z tego powodu my z SANYpet – FORZA10 postanowiliśmy zadowolić zwierzę, tworząc kompletną i zbilansowaną karmę, dobrą i pożywną, a także ułatwić mu życie, proponując poprzez nową linię Maintenance prawdziwą alternatywę dla diety domowej. Istnieją jednak elementy, które mogą jeszcze bardziej poprawić odżywianie psów i kotów.

W SANYpet, nad dobrem karm dla psów i kotów, pracuje Dział Badań i Rozwoju, który identyfikuje czynniki ryzyka żywnościowego i pozażywnościowego, tworzy odpowiednie formuły, które mogą zachować i wzmocnić stan zdrowia, a w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych, tworzy diety, które mogą rozwiązać problem nietolerancji pokarmowej, stale oceniając skuteczność tych receptur.

Innym kluczowym aspektem w żywieniu zwierząt domowych jest jakość surowców, czynnik, który sprawia, że każda dieta, nawet ta domowa, staje się dobra lub niedobra. Z tego powodu, aby znaleźć najczystsze i najbardziej strawne białko, my w SANYpet – FORZA10 udaliśmy się aż do dziewiczej Islandii i wybraliśmy mięso z ekstensywnych gospodarstw w Nowej Zelandii.

Kolejnym czynnikiem w diecie, który sprawia różnicę jest stosowanie substancji roślinnych, prawdziwych super-składników. Dlaczego?

Trwale przytwierdzone do ziemi, bez możliwości przemieszczania się, rośliny opracowały rozbudowane systemy obronne, aby przetrwać ataki z zewnątrz. Ich ekstrakty są w stanie regulować układ odpornościowy w odpowiedzi na stany zapalne, a także posiadają substancje przeciwutleniające, niezbędne w redukcji wolnych rodników, odpowiedzialnych za reakcje łańcuchowe, które uszkadzają komórki.

Dieta FORZA10 posiada także najlepszą z możliwych równowagę pomiędzy zawartością Omega 3 i Omega 6, co stanowi najlepszą prewencje w przypadku nieprawidłowości kostno-stawowych.