Najczęstsze choroby przewlekłe dotykające psy i koty – Rola zanieczyszczeń

Najczęstsze choroby przewlekłe dotykające psy i koty – Rola zanieczyszczeń
22 lipca 2019

Ważne odkrycie

Jestem dumny, że odkryłem, wspólnie z moim zespołem ds. badań i rozwoju oraz we współpracy z ośmioma uniwersytetami, wspólny mianownik łączący współczesne przewlekle i powracające choroby, które dotykają psy i koty (alergie, nietolerancje, zapalenia, nieprawidłowe działanie gruczołów, zjawiska autoimmunologiczne).

Przyczyna

Tym wspólnym ogniwem są chemiczne i farmakologiczne zanieczyszczenia, obecne niestety we wszystkich pokarmach. To właśnie one, każde w innym stopniu i innym czasie, powodują większość tych patologii.

Liczne różnice w reakcjach

Odpowiedź organizmu różni się ze względu na indywidualną wrażliwość, stopień toksyczności zanieczyszczeń i dawkę:

1.Gdy substancja trująca nie jest silna, ale w krótkim czasie osiąga pewien próg spowodowany pojedynczym lub wielokrotnym spożyciem, pojawiają się pozytywne reakcje obronne z następującymi konsekwencjami:

 • mechanizmy usuwające truciznę bezpośrednio, zwłaszcza poprzez wymioty lub biegunkę, ale także łzawienie, przeczyszczenie, flegmę, łupież, mocz czy ślinienie się;
 • mechanizmy niszczące czyli procesy zapalne, prawdziwa „spalarnia” organizmu. Zapalenie objawia się w najbardziej wrażliwym narządzie (zapalenie skóry, zapalenie ucha, zapalenie spojówek, zapalenie dziąseł, zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, zapalenie pęcherza, zapalanie nerek i wiele innych zapaleń;

2. Gdy substancja trująca jest silna i / oraz stale przyjmowana, w zależności od indywidualnej wrażliwości, może:

 • osłabić układ odpornościowy, powodując choroby wirusowe, bakteryjne czy pasożytnicze;
 • prowokować „szalone” reakcje towarzyszące nietolerancjom, alergiom, a nawet patologie autoimmunologiczne;
 • powodować bezpośrednie uszkodzenie komórek i gruczołów wewnątrzwydzielniczych (tarczyca, trzustka, przytarczyca, gonady męskie i żeńskie, nadnercze), gruczołów łojowych zewnątrzwydzielniczych (łzowy, trzustkowy) oraz neuroprzekaźników i hormonów, które regulują zachowanie, blokując ich specyficzne funkcje;
 • być zmuszona odkładać się, tak bardzo jak to tylko możliwe, w kościach i tkance tłuszczowej.

Dowody naukowe

Oczywiście, aby poprzeć te twierdzenia, potrzebne są:

 1. badania in vitro i naukowe próby kliniczne;
 2. dostęp do literatury wspomagającej.

Nawiązując do pierwszego potwierdzenia, posiadamy ponad 30 publikacji podzielonych na:

 • testy in vitro na toksyczność;
 • bezpośredni związek pomiędzy obecnością zanieczyszczeń w karmach dla zwierząt a kilkoma wspomnianymi wyżej patologiami;
 • liczne badania kliniczne, które pokazują, w przejrzysty sposób, jak diety pozbawione tego wszystkiego co zawiera toksynę, zawsze bardzo szybko powodują regresję wszystkich wyżej wymienionych form patologicznych.

Model ewaluacji każdej toksyny

Zapoczątkowaliśmy badania sprawdzające, jakie inne substancje powodują podobne reakcje w organizmie.

Substancja zanieczyszczająca

Wszystkie nasze badania kliniczne, zarówno in vitro jaki i naukowe, pokazują jednoznaczny związek pomiędzy znaczącą ilością znanych chorób przewlekłych (pozornie nie powiązanych ze sobą) a dominującym efektem konkretnej farmakologicznej substancji toksycznej, wciąż często obecnej w kościach drobiu hodowanego intensywnie.

Oksytetracyklina

Ta substancja zanieczyszczająca pochodzi bezpośrednio od oksyterracyny, antybiotyku praktycznie pozbawionego toksyczności, gdy tylko jest wykorzystywany bezpośrednio w leczeniu lub ochronie zwierząt przed chorobami charakterystycznymi dla przepełnionych hodowli przemysłowych.

Nieprzewidywalna transformacja

Jednak nieoczekiwanie i w sposób nieprzewidywalny, gdy zmetabolizowany lek połączy się z kością kurczaka, tworzy się bardzo trujący związek, powodując, że mięso i kości takiego drobiu stają się toksyczne.

Liczne konsekwencje dla karm dla zwierząt

Jeśli weźmiemy pod uwagę jak często takie posiłki mięsne były wykorzystywane w karmach dla zwierząt na całym świecie przez ostatnie pięćdziesiąt lat, zrozumiemy dlaczego psy i koty tak często cierpią z powodu wyżej wymienionych chorób.

Rola globalizacji

Mimo, że prawdą jest, iż w wielu zachodnich krajach lek ten jest obecnie rzadko używany, równie prawdziwe jest to, że duża liczba psów i kotów na całym świecie karmionych suchą karmą wymaga ogromnej ilości białka zwierzęcego. Ilości, którą jedynie drób i produkty z pochodzące od niego mogą to zapewnić.

Jedyne dostępne źródło

Mimo że produkcja mięsa i kości drobiowych w zachodnich krajach jest pozbawiona obecności tej specyficznej toksyny, to źródło tych produktów jest niewystarczające aby całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na ten surowiec.

Zagrożone kraje

To zobowiązuje do wykorzystywania posiłków pochodzących z Ameryki Południowej, wielu krajów Europu Wschodniej i Dalekiego Wschodu, gdzie oksytetracyklina wciąż jest powszechnie stosowana.

Żaden produkt nie gwarantuje trwałych rezultatów

Łatwo wyjaśnić jak identyczna receptura, w sposób wcześniej niezrozumiały, może być jednocześnie idealna jak i niekorzystna, wywołując różnorodne reakcje u zwierząt – wszystko to zależy od źródła z jakiego pochodzi posiłek.

Literatura

Jeżeli chodzi o literaturę, powołujemy się na to co istnieje. Jest ona stosunkowo uboga z powodu obiektywnej trudności w naukowym przedstawieniu połączenia pomiędzy obrazem klinicznym dla toksyny a substancją oskarżoną o bycie przyczyną.

Uzdrawiająca moc roślin i samouzdrawiające zdolności organizmu

Obraz jest naprawdę zatrważający, ale wszystkie nasze badania pokazały, że gdy zanieczyszczone jedzenie jest wyeliminowane i gdy zastosuje się uzdrawiającą moc roślin, organizm uruchamia nadzwyczajne i szybkie samouzdrawiające zdolności.

Ta umiejętność jest również istotna w chorobach dotyczących gruczołów. Częściowo lub całkowicie przywraca ich normalne działanie.

Podsumowanie

Jasno określiliśmy, że dieta wolna od najbardziej niebezpiecznych toksyn oraz uzupełniania zasobami roślinnymi zapewnia:

 • samorzutną regresję procesów zapalnych, których zadaniem jest zniszczenie toksyny;
 • przywrócenie normalnego zachowania neuroprzekaźników i hormonów;
 • przywrócenie normalnej pracy męskich i żeńskich gonad;
 • częściowe lub całkowite przywrócenie pracy wewnątrzwydzielniczych części trzustki;
 • przywrócenie pracy zewnątrzwydzielniczej części trzustki, z cofnięciem się różnych objawów żołądkowo-jelitowych;
 • przywrócenie fizjologicznej funkcji limfocytów T, które zmienione atakują własny organizm pod postacią chorób znanych jako autoimmunologiczne.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet
Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem