Najlepsza karma dla szczeniąt dużych ras

Najlepsza karma dla szczeniąt dużych ras
18 marca 2019

Karmienie i rozwój szczeniąt dużych ras

Prawidłowe karmienie szczeniąt dużych lub olbrzymich ras, które, gdy dorosną, osiągają wagę od 25 do 45 kg i więcej, powinno dostarczać zbilansowaną ilość składników odżywczych takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i łatwo przyswajalne minerały, nie powodując zakłóceń w przewodzie żołądkowo – jelitowym.

Szczenięta każdej rasy, a zwłaszcza tych dużych, rosną szybciej niż powinny. Ich ciało w ciągu tylko sześciu miesięcy osiąga rozmiar podobny do rozmiaru dorosłego psa. Prawdziwe przyczyny tego zjawiska są następujące:

  • Brak, niemalże w każdej karmie dostępnej na rynku, niezbędnej ilości kwasów Omega3;
  • Nadmierny poziom kwasów Omega6, spowodowany użyciem zbóż nieodpowiednio zbilansowanych w stosunku do spożycia kwasów Omega3 (ryby i olej rybi). Powoduje to nieprawidłowy wzrost linii komórkowych, a zwłaszcza linii tłuszczowych;
  • Procesy zapalne w układzie mięśniowo-szkieletowym spowodowane karmami zawierającymi toksyczne pozostałości farmakologiczne (Oksytetracyklina);
  • Niezdolność układu immunologicznego, osłabionego systematyczną agresją wywołaną farmakologicznymi pozostałościami, do wykonywania podstawowych mechanizmów obronnych.

Wszystko to zagraża aparatowi mięśniowo-szkieletowemu, kładąc fundamenty pod niezaprzeczalny wzrost występowania patologii kostno-stawowych takich jak oddzielająca martwica kostno-chrzęstna, dysplazja i różne wady postawy.

Najlepsza karma dla szczeniąt dużych ras

Aby zdefiniować najlepszą karmę dla szczeniąt, ważne jest aby zidentyfikować prawidłową dietę! Jeśli organizm otrzymuje wysokokaloryczne pokarmy, które znacznie przekraczają zapotrzebowanie energetyczne i wartości odżywcze, to doprowadzi to do nadwagi i otyłości. W konsekwencji spowoduje to problemy związane ze wzrostem i deformacją kości i stawów: z tego powodu pożywienie musi zapewniać obniżoną zawartość tłuszczu i zrównoważoną dawkę wapnia i fosforu. Istotne jest również zagwarantowanie w diecie obecności najważniejszych chondroprotektorów pochodzenia naturalnego takich jak glukozamina i chondroityna. Wybierz karmy z racjonalną ilością kwasów Omega3 i Omega 6, niezbędnych w zapewnianiu układowi mięśniowo-szkieletowemu równowagi w dorosłym życiu. Wybierz produkty zawierające ryby jako jedyne źródło białka, zmniejszając nietolerancje pokarmowe, które bardzo często występują po spożyciu mięsa pochodzącego z intensywnej hodowli ale obiektywnie rzadko jeżeli chodzi o te źródło białka.

Chondroityna: hamuje proces zwyrodnienia chrząstki stawowej. Ma za zadanie prawidłowo rozwijać chrząstkę i maź stawową, poprawiając jej elastyczność.

Glukozamina: pełni funkcję profilaktyczną i regeneracyjną w leczeniu tętnic i rekonstrukcji chrząstek stawowych, całkowicie wyeksponowanych w normalnym użyciu.

Kwasy tłuszczowe Omega3: ważny składnik w diecie szczeniąt, redukujący reakcje zapalne w stawach.