Nawyki żywieniowe u kotów i psów

Nawyki żywieniowe u kotów i psów
10 grudnia 2018

Nawyki żywieniowe: psi rytuał jedzenia

Rytuał jedzenia jest bardzo ważny dla naszego zwierzęcia. Musisz wybrać odpowiednie miejsce, gdzie pies zje swój posiłek w spokoju. Dobrze jest ustalić harmonogram i karmić ilością karmy odpowiednią do masy, wieku i kondycji psa. Nie zostawiaj jedzenia w misce zbyt długo, bo pies pomyśli, że może jeść o dowolnej porze.

Nawyki żywieniowe: zachowanie psów w czasie posiłku

Zachowanie psa podczas jedzenia jest pozostałością po jego przodkach – wilkach. W trakcie jedzenia pies jest nerwowy, je łapczywie, jakby czuł się niepewnie albo obudził się jego instynkt łowczy.

Nawyki żywieniowe: potrzeby psów

Psy mają konkretne potrzeby żywieniowe, które powinny być spełniane w zależności od wieku, stanu zdrowia, masy ciała i poziomu aktywności. Przeważnie psy jadają od jednego do dwóch razy dziennie.

Niektóre psy, szczególnie mniejsze, bywają wybredne. Powinieneś przeciwdziałać takiemu zachowaniu od samego początku aby uniknąć deficytów pokarmowych. Pies musi jeść aby nie doszło do niedożywienia. Zwierzę musi dostawać wszystkie niezbędne składniki, dlatego komercyjne karmy są lepsze od domowej diety: łatwe do podania i zawierają wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich ilościach, co pozwala uniknąć niedoborów któregoś z komponentów.

Nawyki żywieniowe: kocie rytuały żywieniowe

Wiadomo, że zdrowa i zbilansowana dieta staje się coraz powszechniejsza w dzisiejszym społeczeństwie. Koty są naturalnymi mięsożercami (choć nie gardzą ziarnami, owocami i warzywami) i „okazjonalnymi konsumentami”, co oznacza, że mogą przetrwać relatywnie długo bez jedzenia, ale nie bez wody.

Koty najlepiej przyzwyczajać do różnych typów diet jeszcze za młodu. Z tego powodu dobrze podawać różne posiłki każdego dnia i myć miski aby pozbyć się zapachu poprzedniego dania.

Zaleca się używanie misek ceramicznych bądź metalowych zamiast plastikowych, które mają skłonność do wchłaniania zapachów. Miska powinna być szeroka, ponieważ koty nie lubią wyginać swoich wibrysów podczas sięgania po jedzenie. Jednymi z niezbędnych składników kociej diety są tauryna i arginina (aminokwasy spotykane najczęściej w białkach zwierzęcych, rzadziej w warzywach), kwas arachidonowy (kwas tłuszczowy występujący głównie w tłuszczach zwierzęcych), witamina B6 i niacyna (obecne w tkankach zwierzęcych). Deficyt jednego lub więcej z tych składników w diecie powoduje poważne szkody w zdrowiu kota, dlatego tak ważnym jest zachowanie kompletnej i zbilansowanej diety w zapobieganiu przeróżnych chorób.