Niewydolność nerek u psów: przyczyny, objawy i rozwiązania

Niewydolność nerek u psów: przyczyny, objawy i rozwiązania
25 października 2021

Zwyrodnienie nerek

Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się psy i koty po ukończeniu mniej-więcej ośmiu lat, jest postępująca i nieunikniona degeneracja nerek. Ten niezbędny narząd wyrzutowy (aparat mający za zadanie eliminowanie produktów przemiany materii z organizmu) ulega degradacji dużo szybciej niż powinny. W praktyce nerki przestają działać, a znacznie wcześniej nie są w stanie filtrować substancji odpadowych. W konsekwencji dochodzi do zmiany składu płynów organicznych, zwłaszcza krwi.

Ubytek krwi powoduje zmniejszenie zawartości sodu i potasu, pojawia się również wzrost ilości substancji takich jak mocznik i kreatynina, które normalnie byłyby wydalane z moczem. Utrata zdolności do koncentracji i filtrowania moczu powoduje wzrost ilości moczu, częstości jego oddawania oraz zwiększone pragnienie. Ten ostatni czynnik najczęściej składani właścicieli do wizyty u lekarza.

Weterynarz, oprócz farmakoterapii, będzie się uciekał do jednej ze specjalnych karm Renal. Produkty te, składające się zasadniczo z kompozycji o niskiej zawartości białka i fosforu, NIE są w stanie zapobiegać problemom, ale są przydatne w opóźnianiu degeneracji nerek, zwanej przewlekłą niewydolnością nerek. Ponadto skład oparty na redukcji białka i fosforu, mimo że jest poparty logicznymi względami, koliduje z doświadczeniem klinicznym wielu lekarzy weterynarii, którzy od wielu lat stosują produkty rybne Forza10, charakteryzujące się średnia obecność białka 24/25%, znacznie wyższą niż w innych produktach.

Niewydolność nerek i rola nerek

Nerki, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, odgrywają kluczową rolę. Przy dysfunkcji nerki eliminują jedynie wodę, zatrzymując w organizmie toksyczne substancje, które nieuchronnie trafiają do krwiobiegu.

Niewydolność nerek u psów  może przybierać dwie formy, jedną zwaną „ostrą” (IRA) i drugą zwaną „przewlekłą”  (CRI). W praktyce, w postaci ostrej, nerki przestają funkcjonować dość gwałtownie, powodując tzw.  niewydolność nerek.  Łatwo ją zdiagnozować, ponieważ pies drastycznie zmniejszy wydalanie moczu.

Z drugiej strony postać przewlekła jest trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ objawia się stopniowo. Ta ostatnia forma niedoboru prowadzi psa do mocznicy, stanu obecności we krwi mocznika i innych produktów przemiany materii. Konsekwencje dla organizmu są bardzo poważne: anoreksja, nudności, swędzenia i całkowite zablokowanie dróg moczowych w fazie końcowej.

Przyczyny niewydolności nerek psa

Niewydolność nerek u psów to choroba, która rozwija się głównie z  powodu  nadmiernej suchości krokietów, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu gęstości krwi, która przechodząc przez nerki stopniowo je uszkadza, sprzyjając wystąpieniu niewydolności nerek.

Te dodatki, które nie są odpowiednio trawione przez psa, zalewają jego organizm substancjami toksycznymi. Wszystkie te substancje gromadzą się następnie w nerkach zwierzęcia, utrudniając jego optymalne funkcjonowanie. Przyczyny mogą być inne, takie jak stosowanie szkodliwych środków owadobójczych lub nadużywanie leków.

Dieta dla psów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek musi być bogata w kwasy tłuszczowe Omega3 i aminokwasy.  Aby zrekompensować utratę płynów, pies będzie  pił więcej niż zwykle . Takie zachowanie może pomóc nam zauważyć niewydolność nerek u naszego psa.

Objawy niewydolności nerek psa

Nie jest łatwo z góry zrozumieć, czy nasz pies cierpi na to zaburzenie. Poniższa lista daje wyobrażenie o niektórych wskazówkach lub znakach, które możemy zauważyć.

  • chudnięcie
  • wzrost częstotliwości oddawania moczu
  • nadmierne pragnienie
  • silne zmęczenie i apatia
  • brak apetytu
  • nieświeży oddech z zapachem moczu

Jak zdiagnozować zaburzenie?

Aby mieć pewność, że pies cierpi na chorobę nerek, niezbędne są diagnozy laboratoryjne.  Przeprowadzimy badanie krwi i badanie moczu. W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie  radiografii i USG.

Terapia

Przede wszystkim konieczne jest wdrożenie innych strategii żywieniowych niż te, do których zwierzę jest przyzwyczajone.

Bez sodu, mało fosforanów i mało białek . Te ostatnie nie zostaną całkowicie wyeliminowane, ponieważ pies nadal jest mięsożercą.  Mięso  podawane jako posiłek powinno być świeże i dobrej jakości,  najlepiej surowe lub niedogotowane, aby było bardziej strawne.  Ryby powinny być ograniczone, ponieważ mają wysoką zawartość fosforu. W razie potrzeby do mięsa można dodać zboża, takie jak  orkisz lub ryż  (w małych ilościach) lub warzywa, takie jak  cukinia i marchew. Jeśli chodzi o suplementy, które w niektórych przypadkach mogą okazać się przydatne, zwróć się do swojego zaufanego lekarza weterynarii. Na rynku można znaleźć karmy lecznicze dla psów z problemami z niewydolnością nerek.

Rozwiązanie

Renal Active to pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów wspomagająca czynność nerek w przypadku przewlekłej niewydolności.

Jeśli Twój pies cierpi na chorobę nerek nie trać nadziei, są psy, które dzięki troskliwej opiece ich właścicieli są w stanie żyć spokojnie pomimo choroby.