Niewydolność nerek u psów: przyczyny, objawy i rozwiązania

Porady doktora Canello
27 stycznia 2020

Zwyrodnienie nerek.

Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się psy i koty, jest postępujące i nieuniknione zwyrodnienie nerek. Stan tego ważnego organu wydalniczego (którego głównym zadaniem jest eliminacja zbędnych produktów z organizmu) pogarsza się w tempie o wiele szybszym i niekompatybilnym z przeciętną długością życia naszych zwierząt domowych. W praktyce nerki nie funkcjonują prawidłowo, ponieważ nie są już w stanie odfiltrowywać zbędnych substancji z organizmu. W rezultacie dochodzi do zmiany w składzie płynów organicznych, zwłaszcza krwi.

Zubożenie składu krwi objawia się zmniejszeniem ilości sodu i potasu wraz ze wzrostem ilości tzw. substancji azotowych i odpadowych (mocznika i kreatyniny pochodzących z fizjologicznego rozkładu białek), które normalnie byłyby wydalane przez mocz. Utrata zdolności do koncentracji i filtrowania moczu powoduje wzrost ilości moczu, częstotliwości oddawania moczu i pragnienia. To właśnie nadmierne pragnienie sprawia, że właściciel świadomie udaje się do lekarza weterynarii po poradę.

Weterynarz, oprócz terapii farmakologicznej, wykorzysta jeden ze specyficznych produktów spożywczych dostępnych na rynku pod nazwą Renal. Produkty te, mające w swoim składzie małą zawartość białka i fosforu, NIE są w stanie zapobiec problemom, ale są przydatne do opóźniania zwyrodnienia nerek, zwanego przewlekłą niewydolnością nerek. Ponadto, skład ten, bazujący na zredukowanej zawartości białek i fosforu, pomimo logicznego uzasadnienia, przeciwstawia się doświadczeniom klinicznym wielu weterynarzy, którzy od wielu lat stosują produkty Forza10 z rybą, charakteryzujące się średnią zawartością białka na poziomie 24/25%, znacznie wyższą niż te produkty.

Niewydolność nerek i rola nerek

Nerki, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, mają do odegrania ważną rolę. Jeśli nie zaczną działać prawidłowo, nie będą w stanie pełnić funkcji drenażu. Z tego typu dysfunkcją, nerki usuną tylko wodę i zatrzymają w organizmie substancje toksyczne, które nieuchronnie trafią do krwioobiegu.

Niewydolność nerek u psów może przybierać dwie formy, jedną zwaną “ostrą” (IRA) i jedną zwaną “przewlekłą” (IRC). W praktyce, w postaci ostrej, nerki przestają funkcjonować dość gwałtownie, powodując to, co powszechnie nazywane jest blokadą nerek. Łatwiej jest postawić diagnozę, ponieważ Wasz pies drastycznie zmniejszy produkcję moczu. Z drugiej strony, forma przewlekła jest trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ objawia się stopniowo. Ta forma niewydolności doprowadza do mocznicy, stanu, w którym we krwi pojawia się mocznik i inne produkty odpadowe. Konsekwencje dla ciała są bardzo poważne, ponieważ mogą powodować problemy z anoreksją, nudności, swędzenie i całkowite zablokowanie dróg moczowych w fazie końcowej.

Przyczyny niewydolności nerek u psów

Niewydolność nerek u psów jest chorobą, która rozwija się głównie w wyniku spożywania karmy przetwarzanej przemysłowo i zawierającej aktywne składniki chemiczne.

Dodatki te, nie będąc właściwie trawione przez psa, zalewają psie ciało toksycznymi substancjami. Następnie, wszystkie one gromadzą się w nerkach zwierzęcia, utrudniając jego optymalne funkcjonowanie. Mogą istnieć również inne przyczyny, takie jak stosowanie szkodliwych środków owadobójczych lub nadużywanie leków.

Dieta dla psów z przewlekłą niewydolnością nerek powinna być bogata w kwasy tłuszczowe Omega3 i aminokwasy. Aby zrekompensować utratę płynów, Wasz pies będzie miał tendencję do picia większej ilości wody niż zwykle. Takie zachowanie może zasugerować nam pojawienie się niewydolności nerek u pupila.

Objawy niewydolności nerek u psów

Nie jest łatwo przewidzieć z góry, czy nasz pies cierpi na to zaburzenie. Poniższa lista daje wyobrażenie o pewnych wskazaniach lub sygnałach, które możemy zaobserwować.

  • chudnięcie
  • wzrost częstotliwości oddawania moczu
  • nadmierne pragnienie
  • silne zmęczenie i apatia.
  • brak apetytu
  • nieświeży oddech z zapachem moczu.

Jak zdiagnozować chorobę?

Aby mieć pewność, że pies cierpi na zaburzenia czynności nerek, należy obowiązkowo wykonać badania laboratoryjne. Przeprowadzone zostaną badania krwi i moczu. W niektórych przypadkach konieczna może być również radiografia i USG.

Terapia

Po pierwsze, zostaną wdrożone strategie żywnościowe inne niż te, do których zwierzę jest przyzwyczajone.

Żadnego sodu, niektórych fosforanów i białek. Nie zostaną one całkowicie wyeliminowane, ponieważ pies wciąż pozostaje drapieżnikiem. Mięso podawane na posiłek powinno być świeże i dobrej jakości, dobrze, gdyby było surowe lub lekko ugotowane, aby było łatwiejsze do strawienia. Ryby powinny być ograniczone, ponieważ mają wysoką zawartość fosforu. W razie potrzeby do mięsa można dodać zboża takie jak orkisz lub ryż (pod warunkiem, że są one w małych ilościach) lub warzywa takie jak cukinie i marchewki. Informacje na temat suplementów, które mogą być przydatne w niektórych przypadkach, można uzyskać od lekarza weterynarii. Na rynku można znaleźć karmy terapeutyczne dla psów z niewydolnością nerek.

Produkty te nie zawsze są odpowiednie, więc zachęcam do ustalenia diety wspólnie z lekarzem weterynarii. Zdrowa dieta, z wysokiej jakości składnikami i ewentualnie wzbogacona o składniki botaniczne, może pomóc Waszemu wiernemu przyjacielowi poczuć się lepiej, spowalniając rozwój choroby.

Jeśli Wasz pies cierpi na chorobę nerek, nie traćcie nadziei, są psy, które dzięki troskliwej opiece właścicieli mogą spokojnie żyć pomimo choroby. Podsumowując, prawdą jest, że psy nie mówią, ale jeśli dobrze odczytamy ich zachowania, będziemy mogli zrozumieć problem i udzielić im wszelkiej niezbędnej pomocy.