Oko, ten niesamowity narząd

10 lutego 2020

Oko a uraz

Każdy uraz oka wywołuje panikę i przerażenie. Wiele osób sądzi, iż uszkodzenie oka wraz z jego perforacją i utratą cieczy wodnistej (płynu, który wypełnia przednią komorę, tuż pod rogówką), nieodzownie prowadzi do ślepoty lub trwałego uszkodzenia.

Ale nie do końca to prawda: oko, jak wszystkie inne części naszego ciała, ma niezwykłe zdolności do samoregeneracji i, cóż za zbieg okoliczności, właśnie dostałem maila od pewnej pani, która była moją klientką ponad dwadzieścia lat temu i która przypomniała mi jak przyszła do mojej kliniki ze swoim kotem. Opowiedziała o tym jak jej kociak dostał zapalenia błony naczyniowej oka z perforacją po jego przebiciu. Cóż, właścicielka Silvia podziękowała mi za uratowanie życia swojemu pupilowi, opowiedziała, że zmarł spokojnie ze starości, a jeśli chodzi o o oko, nadmieniła, że zagoiło się doskonale, bez śladu blizny, która powstała początkowo. Siła natury!

Patologie oka i nietolerancja pokarmowa

Prawdą jest również, że istnieje wiele chorób oczu: formy alergiczne, zapalenie spojówek, jęczmień, kalazy, zapalenie rogówki, formy autoimmunologiczne, panoftalmity, zapalenie błony śluzowej naczyniówki, entropion, ektopropion i wiele innych. Innym czynnikiem, który może zakłócać normalną fizjologię oka, są nietolerancje pokarmowe, które mogą dotyczyć również tego narządu.

Przewlekłe łzawienie

Najczęstszym i najmniej poważnym zaburzeniem jest ciągłe, często gęste i zabarwione łzawienie, które pozostawia nieestetyczną stróżkę na sierści pod okiem. Istnieje wiele psów i kotów, które są dotknięte tym zaburzeniem, ale prawie zawsze jest ono przypisywane szczególnej budowie pyska psa i kota krótkogłowego (ze spłaszczonym pyszczkiem). Faktycznie i logicznie rzecz biorąc, jedną z przyczyn tego zjawiska może być konformacja czaszki, ale na dowód tego co właśnie powiedzieliśmy o nietolerancji żywności, często konkretna dieta sprawia, że zjawisko to znika całkowicie w ciągu zaledwie kilku dni.

Patologie oka i żywienie

Istnieją jednak inne choroby oczu związane z dietą, takie jak przewlekłe, często jednostronne zapalenie spojówek. Zapalenia te bardzo często wynikają z nietolerancji składników i substancji odżywczych. Jakikolwiek lek stosowany do przewlekłego zapalenia spojówek staje się wtedy całkowicie bezużyteczny, ponieważ nie zwalcza przyczyny, podczas gdy prosta zmiana pożywienia, z zastosowaniem zwłaszcza ryb morskich, pozwala wyeliminować wiele przewlekłych zapaleń spojówek. Dotyczy to również znacznie poważniejszych patologii, takich jak suche zapalenie rogówki i spojówek, patologii, która zawrotnie wzrasta nawet u bardzo młodych psów.

Ten rodzaj zapalenia rogówki i spojówek został zidentyfikowany jako autoimmunologiczny, a więc najgorsze co może się przydarzyć. Choroby autoimmunologiczne charakteryzują się tym, że układ odpornościowy osobnika dosłownie szaleje i zaczyna niszczyć to, co powinien chronić. Także w tym przypadku, formy autoimmunologiczne istniały od zawsze, ale z przerażeniem obserwujemy wykładniczy wręcz wzrost tej patologii oka. Nie można też powiedzieć, aby w przeszłości nie była zdiagnozowana, ponieważ jest to na tyle dramatyczna symptomatologia, że nie mogła pozostać niezauważona. Faktem jest, że nawet ta bardzo poważna patologia, która aby położyć kres cierpieniom psa, czy kota prowadzi także do konieczności usunięcia oka lub oczu, ma bardzo często podłoże pokarmowe. Świadczy o tym badanie przeprowadzone przez grupę specjalistów i opublikowane w czasopiśmie BMC Veterinary Research, w którym podkreślono pozytywne efekty stosowania określonego modelu żywienia w powiązaniu z terapią konwencjonalną.

Oprócz zapalenia rogówki i spojówek, istnieje jeszcze jedna patologia, panoftalmit, która obejmuje oko w całości i wydaje się wyniszczać organ w sposób niepowstrzymany i nieodwracalny. Istnieją jednak przypadki, w których poprzez wyeliminowanie wszystkich szkodliwych składników z diety, organizmowi udaje się dokonać cudu naprawienia niesamowitych szkód. Musimy uczyć się od natury, przede wszystkim zachowując pokorę….