Pies z nadwagą: przyczyny i rozwiązanie

Nadwaga u psa
14 grudnia 2020

Pies z nadwagą

Otyłość psa to problem, którego nie należy lekceważyć, który może poważnie wpłynąć na jego życie, prowadząc do rozwoju chorób i skracania życia. Coraz większa liczba psów, ale także kotów, boryka się z tym problemem, nieprzyjemnym zarówno dla niego, jak i dla właściciela, który z pewnością nie jest szczęśliwy widząc, jak jego pies dyszy i zmęczony wykonywaniem najbardziej naturalnych ruchów.
Aby zapobiec nadwadze Twojego czworonożnego przyjaciela, dobrze jest mieć na uwadze dwa słowa: zapobieganie i odżywianie.

Przyczyny nadwagi u psa

Resztki

Pierwszym problemem dotyczącym psa z nadwagą jest brak dostrzeżenia problemu przez właściciela. Pies nieustannie prosi o jedzenie, ale dawanie go zbyt dużo resztek ze stołu, pozwalanie krewnym i znajomym na ciągłe podawanie mu herbatników lub przekąsek jest pierwszym czynnikiem prowadzącym do otyłości, który należy wziąć pod uwagę. Zwłaszcza jeśli jedzenie jest nasze. Burgery, kotlety, sery czy kiełbasy to najgorsze pożywienie, jakie można podać, nie tylko ze względu na ryzyko otyłości, ale także z powodu znacznie poważniejszego uszczerbku na zdrowiu, o czym będziemy mówić później.

Sterylizacja

Psy wykastrowane mają tendencję do łatwiejszego przybierania na wadze niż inne. Dlatego trzeba mieć je na oku. Należy zwrócić szczególną uwagę na żywienie, i stosować specjalne produkty dla psów sterylizowanych, ale także zadbać o aktywność fizyczną. Ćwiczenia są dobre dla niego i dla Ciebie.

Wiek, genetyka, leki

Wśród czynników powodujących otyłość są również czynniki genetyczne. Niektóre rasy są bardziej podatne na nadwagę niż inne, są to między innymi golden retrievery, labradory, beagle, owczarki niemieckie, cocker spaniele, jamniki i teriery. Otyłość jest częściej obserwowana wraz z wiekiem zwierzęcia, a niektóre leki również powodują nadwagę

Ile przyczyn!

Wiele, zbyt wiele patologii określa się jako wieloczynnikowe. Wieloczynnikowość, mimo że jest zjawiskiem logicznym, często wydaje się być miłą wymówką i najłatwiejszą odpowiedzią, by nie mówić, że nie mamy na nic wpływu. To mocne stwierdzenie, ale z mojego doświadczenia klinicznego i po badaniach przeprowadzonych z Działem Badań i Rozwoju SANYpet – FORZA10, wynika, że spora część przewlekłych procesów zapalnych lub postaci o podłożu immunologicznym, często uważanych za idiopatyczne (bez określonej przyczyny), cofa się, a nawet znika, po wykluczeniu jednego czynnika. Cud? Nie, jak zawsze klucz leży w odżywianiu i poszanowaniu natury. Dowiedzmy się, dlaczego.

Odżywianie

Jeśli jesteś przekonany, że otyłość twojego psa nie jest spowodowana przejadaniem się lub sterylizacją, spróbuj wyeliminować z diety wszystko, co zawiera kurczaka. W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, w rzeczywistości ilość pożywienia nie jest główną przyczyną otyłości, ale raczej jakość. Zastępując dietę mięsną, zwłaszcza z gospodarstw intensywnych, dietą opartą na rybach, prawie zawsze uzyskuje się precyzyjny efekt: zbilansowanie masy tłuszczowej i beztłuszczowej, szczuplejsza i szczuplejsza sylwetka. Te dwa powody są związane z charakterystycznym dla ryb zwiększaniem masy mięśniowej kosztem tłuszczu i tworzeniem wysoce przyswajalnego źródła białka wolnego od pozostałości chemicznych i farmakologicznych, które zbyt często znajdują się w mączce zwierzęcej.

Mięso z hodowli intensywnej

Mąki mięsne i kostne pochodzące z intensywnej hodowli mogą być zanieczyszczone toksycznymi pozostałościami oksytetracykliny, antybiotyku, który nadal jest szeroko i legalnie stosowany w wielu częściach świata w intensywnej hodowli, zwłaszcza kurczaków i indyków.
Uwaga Działu Badań i Rozwoju SANYpet zawsze skupiała się na badaniu początków niepożądanych reakcji na żywność, a dokładnie w odniesieniu do ewentualnej obecności pozostałości leków w intensywnie uprawianych mąkach mięsnych.

FORZA10 przeprowadził ponad 25 badań naukowych we współpracy z uniwersytetami, ośrodkami badawczymi i freelancerami, publikując je w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych, badając i demonstrując wpływ toksycznych pozostałości oksytetracykliny na różne układy, określając bardzo liczne listy objawów: przewlekła biegunka, zapalenie ucha, cuchnący oddech, zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, zapalenie skóry, wypadanie włosów, zapalenie dziąseł, zapalenie spojówek, problemy kostno-stawowe, płodność i wzrost, a nawet konsekwencje dla zachowania z objawami związanymi z lękiem.

Układanka, która układała się rok po roku, kawałek po kawałku, badania za badaniami, co prowadzi nas do otyłości.

Badamy coraz bardziej szczegółowe mechanizmy i jest oczywiste, że pozostałości oksytetracykliny zmieniają mechanizmy oddychania komórek. Asfiksja, która uniemożliwia komórkom pełnienie ich funkcji, dając nam poważną wskazówkę, że otyłość jest powiązana z oksytetracykliną i toksyczną funkcją tej i innych zanieczyszczeń w komórkach.
Istnieją również receptory, które są częścią procesu wchłaniania i transportu glukozy do i z komórek, których blokowanie może być podstawą wystąpienia otyłości. To, co badamy, to mechanizm blokujący, który jest generowany przez niektóre pokarmy.

Omega3 – Omega6

Wiele badań naukowych przypisuje rozwój otyłości brakowi równowagi pożywienia w związku między kwasami Omega6 i Omega3. Jest to para niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których pies i kot nie są w stanie samodzielnie syntetyzować. Jednak muszą go otrzymywać wraz dietą, aby utrzymać organizm w dobrym zdrowiu.

Wzrost poziomu Omega6 w diecie jest związany z łańcuchem pokarmowym zwierząt hodowlanych. Trawa jest bardzo bogata w Omega 3, ale obecnie ze względu na produktywność zwierzęta są karmione mąką kukurydzianą, która jest bogata w Omega6. Stosunek Omega 6 do Omega 3 wzrósł ponad trzykrotnie w ciągu czterdziestu lat, w Stanach Zjednoczonych osiągając nawet 40:1, podczas gdy w Europie średnio 10:1.

Dlatego dla psa z nadwagą konieczna jest dieta o odwrotnej równowadze, zdecydowanie na korzyść Omega3 w proporcji 3:1, właśnie dlatego, że te kwasy tłuszczowe wpływają na kontrolę wszystkich komórek, w tym komórek tłuszczowych.Nie martw się, nie musisz wykonywać obliczeń matematycznych, po prostu wybieraj ostrożnie, na wypadek, gdybyś nie był jeszcze w stanie przygotować starannej domowej diety. Wybieraj pokarmy na bazie ryb lub oleju rybnego, bogate w Omega3 lub szukaj produktów od firm, które pilnie równoważą Omega3 i Omega6, wybierając również składniki z miejsc lub źródeł, które są jak najbardziej nieskazitelne lub ekologiczne.
Dobre odżywianie to już połowa sukcesu.