Przewlekłe rozwolnienie u psów

Przewlekłe rozwolnienie u psów
10 czerwca 2019

Biegunka u psów

Rozwolnienie to formowanie i wydalanie stolców o różnym stopniu płynności. Często towarzyszą mu wzdęcia i charakterystyczne odgłosy wydawane przez jelita.

Czy biegunka i zapalenie jelit są tym samym? Nie są. Zapalenie jelit jest jednak procesem, który nieuchronnie powoduje zjawisko rozwolnienia.

Biegunka u psów jest naturalnym mechanizmem organizmu. Szybko usuwa toksyny czy substancje zakaźne, które przedostały się przez jamę ustną. W rzeczywistości, organizm wyraźnie przyspiesza przesuwanie się zawartości jelit po to aby niezwłocznie wydalić jakiekolwiek niechciane substancje. Naturalną konsekwencją jest kał o różnym stopniu płynności – efekt braku wchłaniania spożytego pokarmu.

Zapalenie jelit jest natomiast procesem zapalnym, który wywołuje biegunkę.

Różnice pomiędzy przewlekłą a ostrą biegunką u psów.

Istotne jest aby odróżnić rozwolnienie ostre od chronicznego. Pierwsze, jeżeli nie towarzyszy mu gorączka ani inne dolegliwości, jest w zasadzie nieszkodliwe i samo ustępuje, gdy tylko niechciana substancja zostanie usunięta z organizmu. Samorzutnie znika bez potrzeby podawania leków. Zastosowanie odpowiedniej ilości bakterii mlekowych może pomóc.

Natomiast chroniczna biegunka może być wynikiem przewlekłego zapalenia, które wymaga odpowiedniego leczenia. Na szczęście, w większości przypadków, jest ona objawem zwykłej nietolerancji pokarmowej. Leczenie jest proste tylko wtedy, gdy wiesz jak zidentyfikować pokarm, który ją wywołuje.

Co powoduje u psów takie jelitowe problemy?

Oprócz tych form, które istniały od zawsze, obecnie najczęstszą przyczyną zapalenia jelit czy biegunki jest nietolerancja na jeden lub więcej pokarmów. Nietolerancje pokarmowe, stale rosnący problem w weterynarii i medycynie ludzkiej, skutkuje reakcją organizmu poprzez stan zapalny najbardziej wrażliwej części (narząd docelowy). Zapalenie narządu docelowego jest często jedynym widocznym objawem nietolerancji pokarmowej.

Jeżeli nietolerancja na jeden lub więcej pokarmów dotknie jelito, jedynym właściwym rozwiązaniem na wyleczenie wynikającego z niej zapalenia jelit oraz zapobieganie nawrotom jest zmiana diety. Tak naprawdę, nawet jednorazowe spożycie pokarmu, które organizm rozpozna za toksyczny spowoduje stan zapalny trwający kilka dni. Jeżeli pokarm ten będzie dalej przyjmowany, proces zapalny nieuchronnie stanie się chroniczny.

Przewlekła biegunka u psów: rozwiązanie.

Rozwiązaniem jest zmiana diety na taką, która zawiera wysokiej jakości składniki będące ściśle kontrolowane i pochodzące z nieskażonych regionów, prawdopodobnie wzbogacone o substancje roślinne

FORZA10 INTESTINAL Active przedstawia karmę Active Line, stworzoną po to aby pomagać psom z chronicznymi lub nawracającymi się problemami żołądkowo-jelitowymi, na które tradycyjne metody leczenia nie działają.

FORZA10 narodziła się z jasnym celem: proponowanie najlepszego rozwiązania żywieniowego na nietolerancje pokarmowe u psów. We współpracy z uniwersytetami, instytutami i niezależnymi badaczami przeprowadziliśmy serię badań, które opublikowaliśmy w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych. Wszystkie są ogólnie dostępne na stronie internetowej FORZA10 i stanowią pomoc dla wszystkich.