Psi ból

18 maja 2020

Wrażliwość na ból u psa

Wbrew temu, co się uważa, pies jest szczególnie wrażliwy na ból. Z tego powodu należy unikać bicia lub potrząsania szczeniakiem trzymając go za kark, jak często ma to miejsce kiedy chcemy go skarcić.

Edukacja i kilka zwykłych-niezwykłych spostrzeżeń

Nie oznacza to jednak, że szczeniak może robić co chce, także dlatego, że jego rozwój, z punktu widzenia tożsamości, oznacza również zdolność do poznania granic swojego zachowania. Nie zawsze zadajemy ból świadomie czy specjalnie: często ludzie nie zdają sobie sprawy, że sprawiają cierpienie poprzez niewłaściwe obchodzenie się ze zwierzakiem, takie jak podnoszenie psa za łapy lub chwytanie go za ogon.

Trzeba bardzo uważać na stawy, kark, uszy, łapy, ogon i kręgosłup, ponieważ są to bardzo delikatne i wrażliwe punkty. Także dzieci czasami mogą powodować ból nieświadomie; z tego powodu ważne jest, aby do piątego roku życia dziecko zawsze przebywało z rodzicem, kiedy obcuje ze zwierzakiem.

Reakcja na ból u psa

Złe traktowanie polegające na zadawaniu bólu jest po prostu nikczemne. Jeżeli Twój pies ma jakąś dolegliwość – a niektóre choroby, takie jak infekcje ucha, bywają rzeczywiście bardzo bolesne – należy zapewnić mu leczenie bólu i zachować ostrożność kiedy się z nim obchodzimy. Kiedy pies odczuwa ból w jakimś miejscu – w wyniku choroby lub wypadku – należy być ostrożnym, ponieważ reagować agresywnie.

Na koniec, należy powiedzieć, że czasami pies cierpi naprawdę bardzo mocno. Szczególnie kiedy nie ma możliwości przywrócenia w miarę akceptowalnego stanu zdrowia, jak ma to miejsce w niektórych nieodwracalnych i bardzo bolesnych schorzeniach nowotworowych. Jestem przekonany, że tak długo, jak stan jest akceptowalny, możemy kontynuować terapię przeciwbólową, jednakże w fazie końcowej, zdecydowanie lepiej jest poddać zwierzę eutanazji. Natomiast błędem jest gaszenie życia w przypadku poważnego upośledzenia fizycznego: widywałem psy na wózku, niewidome i głuche, bardzo stare, które mogą przeżyć godnie swój psi żywot.

Roberto Marchesini

Etolog, filozof i dyrektor Siua