Psie karmy Forza10 dla borsuka

Psie karmy Forza10 dla borsuka
19 sierpnia 2019


Charakterystyka borsuka

Borsuk lub borsuk europejski (meles meles), jest ssakiem pochodzącym z rodziny łasicowatych. Długość ciała dorosłego borsuka wynosi od 60 do 90 cm, z ogonem dodatkowe 20 – 24cm. Jesienią waga dorosłego zwierzęcia może osiągnąć 24 kg, natomiast podczas hibernacji waga wzrasta do 34kg. Kształt ciała jest wyjątkowy i przypomina zwrócony do przodu klin, który zwęża się ostro w kierunku końca długiego, wąskiego pyska. Jego szyja jest prawie niewidoczna. Nogi są krótkie i grube, opierają się na ziemi całą powierzchnią łapy. Palce zakończone są długimi, gładkimi pazurami, odpowiednimi do kopania. Sierść jest gęsta i szorstka o bardzo charakterystycznym kolorze: grzbiet i boki są szarobrązowe ze srebrnym odcieniem, brzuch jest ciemny. Na pysku, począwszy od górnej wargi, poprzez oczy, aż do uszu, przechodzą dwie czarne pręgi. Długość życia wynosi od 10 do 12 lat lub nawet do 16 lat w niewoli.

Borsuk Borys, dotknięty ślepotą z powodu zapalenia jelit

W maju 2017 roku, do zoo w Ałamty trafił młody borsuk. Początkowe badania określiły jego wiek na 5 tygodni, a jego parametry wzrostu i rozwoju były normalne przy wadze 914 gram.

Młody borsuk został poddany kwarantannie w dziale weterynarii ałmackiego zoo i nadano mu imię Borys.

Dieta Borysa była bardzo urozmaicona: cielęcina lub kurczak, marchew, jabłka, chleb, olej słonecznikowy, mleko, drewnojady oraz nowonarodzone szczury. Każdego dnia szczenię przybierało na wadze i zachowywało się radośnie. W międzyczasie, Borys został przeniesiony na oddział, w którym miał kontakt z innymi zwierzętami.

Gdy osiągnął, zgodnie z kalkulacjami, wiek sześciu miesięcy, zadecydowano o zaszczepieniu go przeciwko nosówce, wirusowemu zapaleniu wątroby, wirusom zapalenia jelit oraz grypy. Biorąc pod uwagę, że borsuk należy do podrzędu psowatych, wybrano szczepionkę Novibac DHPPi. Po 72 godzinach od zaszczepienia, Borys został zabrany do działu weterynarii z oczywistymi objawami parwowirusa zapalenia jelit: wymioty, biegunka i całkowity brak apetytu. Zostały przeprowadzone wszystkie potrzebne analizy i potwierdzono diagnozę. Postawiono hipotezę, że szczenię borsuka urodzone na wolności, mogło być już nosicielem choroby. Szczepionka nie zadziałała tak jak się tego spodziewano ponieważ choroba już się rozwinęła. Dlatego weterynarze przepisali kompletną terapię. Przez dwa tygodnie szczenię było żywione pozajelitowo co doprowadziło do spadku masy o 30%, ale co gorsze spowodowało ślepotę zwierzęcia. Borsuk nie mógł zobaczyć przedmiotów znajdujących się w jego pobliżu, takich jak jedzenie czy miska z wodą. Co więcej, stał się bardzo agresywny.

Psia karma dla borsuka

Psia karma FORZA10 Lux Active została dodana do zwykłej diety Borysa, w dziennej dawce 150g. Podano również witaminy FeliDerm zapewniające zdrową skórę i sierść.

Rezultaty nas zaskoczyły. Zdrowie Borysa zaczęło się poprawiać: powrócił jego wzrok – szczenię było w stanie dostrzec miskę z pożywieniem z odległości dwóch metrów, także ruch przedmiotów i personelu zoo. Borsuk stał się także mniej agresywny.

Jak zauważyli weterynarze, od kiedy Borys zaczął być karmiony FORZA10 Lux Active, jego wzrok poprawił się o około 20-30% i wciąż się poprawia. Najnowsze wiadomości pokazują, że obecnie progres osiągnął 60%.

Dlaczego nasze karmy trafiły do zoo w Kazachstanie?

Poznaj tę niezwykłą historię i przypadki innych zwierząt karmionych karmami FORZA10 oraz rezultatów jakie osiągnęły.

Przypadek borsuka Borysa był śledzony przez wielu ekspertów: zastępcę dyrektora Działu Weterynarii Zoo w Ałmaty N.V. Ingher, kierownika weterynarii A.S. Duseynov, chirurgów weterynarii A.S. Cimiruc, V. Sachkov oraz D.A.Chenjibaev.