Badania żywności funkcjonalnej

 

 

Celem tego badania była analiza i podkreślenie związku między rolą żywności funkcjonalnej w żywieniu zwierząt i ludzi.

Żywność funkcjonalna dla zwierząt domowych i ludzi

Celem tego badania była analiza możliwego związku między rolą żywności funkcjonalnej w żywieniu zwierząt i ludzi. Liczne badania weterynaryjne podkreśliły zalety żywności funkcjonalnej podawanej w ramach zrównoważonej diety. Nasza hipoteza była taka, że ​​zwierzęta domowe mogą stanowić prawidłowy model zapobiegania i leczenia niektórych chorób poprzez żywienie. W tym celu przeprowadzono trzy badania obserwacyjne, obejmujące różne patologie typowe dla psów leczonych metodą żywieniową. W pierwszym przypadku działanie diety (FORZA10 Dermo Active) wzbogaconej substancjami odżywczymi (Aloe Vera, łopian większy, malwy i czarnej porzeczki) badano u 71 psów w różnym wieku, rasy i płci dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, jeden przewlekła wypryskowa patologia skóry, która występuje zarówno u ludzi, jak i zwierząt, i dla której obecne terapie terapeutyczne są niezadowalające do gojenia. Leczenie nutraceutyczne  trwało 20 dni, po czym intensywność wszystkich objawów wykrytych w czasie zero została wyraźnie zmniejszona.
W drugim badaniu zaobserwowano 107 psów różnej rasy, wieku i płci, cierpiących na przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego. Zewnętrzne zapalenie ucha jest zaburzeniem z częstością około 3-5% całej populacji ludzkiej, a w przypadku ostrej postaci dotyka głównie osoby w wieku od 7 do 12 lat. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest  infekcja bakteryjna, a niekiedy grzybicza. Zaburzenie to dotyczy również zwierząt domowych i zwykle jest leczone antybiotykami. Próbne psy poddano diecie nutraceutycznej (FORZA10 Echo Active) przez 30 dni. Ta żywność zawiera ziołowy suplement oparty na olejku eterycznym z drzewa herbacianego, wyciągu z lipy, jeżówki purpurowej, czosnku, róży psiej i chelatu cynku. Również w tym przypadku wyniki wykazały wyraźne korzyści wynikające z diety, co świadczy o zmniejszeniu nasilenia objawów klinicznych począwszy od dziesiątego dnia diety.
W trzecim i ostatnim badaniu badano 60 psów z różnymi objawami żołądkowo-jelitowymi (borborygmi, wymioty, biegunka, poszukiwanie trawy, odwodnienie, utrata apetytu, regurgitacja, ból brzucha, wzdęcia, obecność śluzu i / lub krwi w kale. utrata masy ciała). Zasadniczo zaleca się dietę wykluczającą przez około 8-10 tygodni w celu zdiagnozowania niepożądanej reakcji pokarmowej. W naszym przypadku psom zaoferowano zamiast tego dietę (FORZA10 Intestinal Active) opartą na rybach i funkcjonalnych składnikach pochodzenia roślinnego. Jeśli chodzi o pozostałe dwie patologie, wyniki były widoczne już od dziesiątego dnia diety, a pod koniec oceny intensywność większości objawów drastycznie spadła.
To badanie pozwoliło wykazać skuteczność podejścia typu nutraceutycznego w przypadku różnych przewlekłych i częstych dolegliwości dotykających zwierzęta domowe, które podobnie mogą również dotknąć ludzi. Przekładając wiedzę uzyskaną w dziedzinie weterynarii, otworzy się nowa i interesująca perspektywa w podejściu do terapii i zapobiegania tym patologiom również u ludzi.

Aby przeczytać pełne badanie, kliknij tutaj – Żywność funkcjonalna u zwierząt domowych i ludzi