Rola intensywnych upraw

Porady doktora Canello
11 czerwca 2018

Intensywna hodowla: co to takiego?

Rozwój hodowli przemysłowej w tempie geometrycznym skłonił mnie do zastanowienia się nad rolą leków stosowanych w dużych ilościach w tego typu hodowlach.

Hodowla charakteryzująca się dużym zagęszczeniem zwierząt w ograniczonej przestrzeni wymaga ciągłego stosowania leków w celu zapobieżenia występowaniu chorób. Natura, postawiona przed problemem nadmiernej liczebności zwierząt w danym obszarze, stosuje choroby jako mechanizm redukcji bądź całkowitej eliminacji przepełnienia danego gatunku. Tym samym w hodowli przemysłowej ma miejsce nieustanna eskalacja coraz to silniejszych leków i coraz bardziej niebezpiecznych i śmiertelnych chorób. Niestety część z tych farmaceutyków ewidentnie pozostawia po sobie toksyczne resztki w mięsie i kościach zwierząt hodowanych na mięso.

Konsekwencje

Dowodem na powyższe jest fakt, że u psów czy kotów karmionych takim samym mięsem, ale nie pochodzącym z hodowli przemysłowej, choroby wynikające z diety nie występują. W praktyce kurczaki, indyki, wieprzowina, królik czy wołowina hodowane „tradycyjnie” – bez udziału antybiotyków czy innych leków, nie generują problemów. Podczas gdy mięso pochodzące z hodowli przemysłowej nierzadko powoduje „imponujące” reakcje.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet
Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem