Różnica między zapaleniem jelit a zapaleniem okrężnicy

Różnica między zapaleniem jelit a zapaleniem okrężnicy
22 marca 2021

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe psów i kotów

Psy i koty bardzo często cierpią na mniej lub bardziej poważne dolegliwości jelitowe, a przyczyną najczęściej jest jedzenie. Zaburzenia, w zależności od wrażliwości zwierzęcia i przyczyny, może dotyczyć jelita cienkiego lub grubego.

Objawy są zupełnie inne i jeśli biegunka nie ustąpi konieczna jest interwencja lekarza weterynarii. Jednak dobrze jest wiedzieć, jak rozpoznać objawy, aby zrozumieć, jak pilna jest sprawa.

Jeśli u psa lub kota objawy są nagłe, prawie zawsze jest to spowodowane aktywacją mechanizmu wydalania substancji zidentyfikowanej jako szkodliwa. Dzieje się to poprzez zwiększenie szybkości perystaltyki jelit, czyli ruchów jelita w celu przyspieszenia pożywienia.

Często przyczyna jest spożycie toksycznej substancji, jednak jeśli objawy są ograniczone do biegunki, jest mało prawdopodobne, aby substancja była niebezpieczna. Jest kilka roślin, których liście są toksyczne. Przede wszystkim oleander (który jest bardzo powszechny!), dieffenbachia, ostrokrzew, gwiazda bożonarodzeniowa, poinsezja, laurowiśnia i hortensja. Należy również pamiętać, że naprawdę toksyczna substancja prawie zawsze powoduje wymioty i że zwierzę jest naprawdę chore.

Przewlekłe zapalenie jelit

Jeśli natomiast biegunka pojawi się bez możliwości spożycia obcych substancji, należy zwrócić uwagę na odżywianie, analizując, czy podaliśmy zwierzęciu coś nowego w godzinach poprzedzających pojawienie się objawów.

Nie wychodź poza ostatni posiłek: wcześniejsze jedzenie nie jest przyczyną. Problemem są zwykle kiełbasy, parówki, hamburgery, ale także pozornie niewinne kości lub kawałki mięsa. Szczególnie problematyczne okazuje się mięso z intensywnej hodowli, zwłaszcza kurczaki i indyki. Przyczyną mogą być również przekąski, ponieważ prawie zawsze zawierają one mączkę mięsną z intensywnej hodowli.

Biegunkę pokarmową odróżnia się od biegunki zakaźnej tym, że zwierzę nie ma gorączki. Nawet jeśli przechodzi w stan przewlekły, zwykle nie powoduje widocznych uszkodzeń, a bardzo często zwierzę nie traci wagi, a nawet nie odwadnia się. Jest wesołe i chętnie je. Dzieje się tak, ponieważ biegunka jest po prostu sposobem organizmu na szybkie pozbycie się toksyn. Te biegunki bardzo szybko reagują na dietę jednobiałkową składającą się z ryb morskich.

Zapalenie jelita grubego

Zapalenie jelita grubego jest poważniejszą patologią i jest dość łatwo rozpoznawane. Psy i koty cierpiące na zapalenie jelita grubego mają tendencję do chudnięcia, odgłosów jelitowych i wzdęć oraz ataków biegunki ze śluzem, a także krwią,. Często występują wymioty, a zwierzę ma bardzo silną kolkę i ból.

Krótko mówiąc, brzydka bestia, którą trudno leczyć. Jednak jeśli przyczyną jest jedzenie, tylko znalezienie odpowiedniej receptury żywności może rozwiązać problem. Mogę śmiało stwierdzić, że w chwili obecnej istnieje bardzo skuteczne rozwiązanie na zapalenie jelita grubego, zwane IBD (nieswoiste zapalenie jelit, przewlekłe zapalenie jelit).

Karma Forza10 Intestinal Colon Fase 1 to, rozwiązanie, które Departament Badań i Rozwoju Forza10 zidentyfikował we współpracy z gastroenterologiem dr Graziano Pengo. Jest naprawdę skuteczne i pozwala prawie wszystkim dotkniętym chorym zwierzętom żyć normalnie, bez istotnych objawów.

Nasze badania naukowe

Skuteczność karmy Forza10 Intestinal Colon Fase 1 oceniano w dwóch badaniach naukowych.

U wszystkich osób z pierwszej grupy z przewlekłym zapaleniem jelita grubego objawy biegunki ustąpiły i przywrócono prawidłowy pasaż jelitowy związany z zagęszczonymi stolcami. Nie stwierdzono już obecności śluzu lub krwi w stolcu, ustąpił ból brzucha, nastąpiła poprawa apetytu z następczym przyrostem masy ciała i na ogół badani powrócili do normalnego, codziennego funkcjonowania.

Testy przeprowadzone na zwierzętach cierpiących na zapalenie jelita grubego wykazały, że wyłączne podawanie produktu okazało się skuteczne w 100% przypadków.

Wieloośrodkowe badanie dotyczące skuteczności Forza10 Intestinal Colon Fase 1 jako narzędzia żywieniowego w chorobach jelit.

Drugie badanie:

Szybkie ustąpienie biegunki jelita grubego po podaniu kombinacji diety wysokobłonnikowej i mieszanki probiotycznej u 30 psów.

Początkowo włączono 115 psów, 30 psów włączonych do badania z objawami występującymi średnio przez 38 tygodni (wodnista biegunka, śluz w stolcu, krew w stolcu, wymioty, słaby apetyt, utrata masy ciała, ból brzucha, letarg).

Po 30 dniach

Poprawa stolca do normalnego nastąpiła średnio w ciągu 8 dni.
Histopatologia poprawiła się w 93,3% przypadków CCECAI (wskaźnik aktywności klinicznej przewlekłej enteropatii psów) poprawił się ze średnio 8 punktów do 2 punktów.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet
Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem