Szczenięta: przerośnięte szczeniaki labradora

6 kwietnia 2020

Szczenięta

Każdy, kto zna się na psach, począwszy od zwykłego pasjonata po hodowcę lub weterynarza, zaobserwował, że szczenięta wszystkich ras rosną w sposób przesadny, i że już w wieku sześciu miesięcy ich wymiary są zbliżone do wymiarów osobników dorosłych. U wszystkich szczeniąt, co więcej, widoczny jest wzrost masy tłuszczowej w porównaniu z masą beztłuszczową, do tego stopnia, że aktualnie prawie wszyscy uznają za normalne osobniki, które wcale nie są chude. Nieprawidłowości wzrostu są zauważalne w specyficznych standardach ras, które w porównaniu do przeszłości były często uwidaczniane specjalnie, w przekonaniu, że średni wzrost wzrostu jest po prostu spowodowany, podobnie jak to, co dzieje się u ludzkich “szczeniąt”, lepszym jedzeniem. Częściowo jest to prawdą, ale proste obserwacje pokazują, że zmiana ta w dużej mierze wynika z modyfikacji wprowadzonych w żywności.

Szczenięta Labradora

Na przykład, szczenięta labradora są szczególnie podatne na to zjawisko, co powoduje, że pies tej rasy o normalnej masie ciała jest uważany za chudego. Nawet osobniki o fizjologicznym stosunku chudej masy ciała do tłustej masy ciała są odrzucane z zawodów przez sędziów międzynarodowych, ponieważ są uważane za zbyt chude.

Szczenięta: przyczyny nadmiernego wzrostu

Ale w czym tkwi problem? Odpowiedź jest prostsza niż mogłoby się wydawać: receptury karmy przemysłowej, bardzo popularne chrupki prawie wszystkich marek, są mocno niezrównoważone i zawierają więcej kwasów Omega6 niż Omega3. Właśnie ten brak równowagi powoduje przesadny wzrost u szczeniąt, na który zwracaliśmy już uwagę.

Szczenięta: jak unikać patologicznego wzrostu

Mechanizm jest następujący: Omega6 powodują wzrost WSZYSTKICH linii komórkowych, zwłaszcza linii tłuszczowych, podczas gdy Omega3 utrzymują je pod kontrolą. Tylko zbilansowana dieta, ze stosunkiem tych dwóch niezbędnych kwasów tłuszczowych zbliżonym do 1:1, pozwala na prawidłowy i harmonijny wzrost oraz jest jedynym sposobem nie tylko na uniknięcie otyłości u osobników z taką tendencją, ale także na uniknięcie bardzo częstych patologii kostno-stawowych (dysplazja, osteochondroza, nieprawidłowa postawa, zwichnięcia rzepki), które mogą mieć wpływ na całe ich życie.

Zadbajmy najlepiej o tych, którzy nie mogą wybrać sami.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że moment wzrostu szczeniaka jest porównywalny do budowy fundamentów budynku, możemy łatwo zrozumieć, że ta bardzo delikatna faza musi być traktowana z ogromną ostrożnością, wybierając najbardziej odpowiednią dietę, która odzwierciedla zasady żywieniowe o jakich wspomnieliśmy. Używajcie pokarmów bogatych w ryby, które są ważnym źródłem Omega3 i mają wysoką wartość białkową, wybierajcie produkty zawierające naturalne chondroprotektory. Poproście swojego weterynarza o radę, starając się zrozumieć, czy jest wrażliwy na te tematy, i pamiętajcie, że to na Was spoczywa obowiązek wyboru, ponieważ Wasze zwierzęta domowe nie mogą tego zrobić samodzielnie.