Trzustka: zapalenie trzustki i cukrzyca u psów i kotów

27 lipca 2020

Ten mieszany gruczoł wydzielniczy, pozornie nieistotny, ponieważ jest cienki, mały i schowany gdzieś pomiędzy innymi narządami w jamie brzusznej, jest natomiast ważnym organem pod wieloma względami, pełniąc dwie istotne funkcje życiowe.

Trzustka hormonalna

Pierwsza jej funkcja jest hormonalna – wytwarzanie insuliny, substancji niezbędnej do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca

Wszyscy wiemy, że brak produkcji insuliny prowadzi do cukrzycy, choroby, która w historii doprowadziła do śmierci przez wiele pokoleń ludzi, psów i kotów, ale dla której współczesna nauka na szczęście odkryła rozwiązanie – wymyślono jak stworzyć insulinę w laboratorium. Pozwala to, iniekcyjnie lub doustnie, na opanowanie choroby, ale także silnie wpływa na życie wielu ludzi lub ich psów i kotów, często również podlegających chorobie.


Gorzej niż u kotów

Koty są najbardziej niefortunne, ponieważ sposób podawania insuliny doustnie został ustalony dla ludzi i psów, podczas gdy nasz drogi kot wciąż musi uciekać się do codziennych zastrzyków insuliny, operacji, która może stanowić prawdziwy koszmar dla tych, którzy muszą to zrobić i dla tych, którzy muszą to przyjąć.


Trzustka zewnątrzwydzielnicza

Druga funkcja jest zewnątrzwydzielnicza, co oznacza, że ​​działalność tej części trzustki jest przeznaczona do wydalania.


Enzym trzustkowy

W gruncie rzeczy zewnątrzwydzielnicza trzustka wydziela sok trzustkowy, pule ściśle niezbędnych enzymów trawiennych, które rozkładają tłuszcze, białka, cukry i kwasy nukleinowe. Sok trzustkowy wlewa się do dwunastnicy w celu trawienia.


Egzokrynna niewydolność trzustki

Przerwanie jej działania może powodować poważne kłopoty, ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę, zwaną zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki, nie mogą przyswoić niezbędnych tłuszczów, przechodząc przez stopniową utratę masy ciała, jak łatwo można sobie wyobrazić, gdy stolce stają się luźne.


Niewystarczająca opieka

Nie ma naprawdę skutecznego lekarstwa na tę formę, ponieważ syntetyczne enzymy trzustkowe, również doskonale syntetyzowane przez współczesną naukę i podawane doustnie, muszą radzić sobie z ekstremalną kwasowością jelit, która powoduje ich częściowe lub całkowite zniszczenie.


Przyczyny cukrzycy

W cukrzycy odkryto, że „przyczyna” jest przewlekłym procesem zapalnym atakującym endokrynną część trzustki, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy wcześniej przyczyna EPI była nieznana. Jeśli ktoś zastanawia się, dlaczego umieściłem ten termin w cudzysłowie, to dlatego, że zapalenie nigdy nie jest przyczyną, ale reakcją obronną organizmu, który właśnie przez to próbuje zniszczyć to, co go atakuje.


Przyczyny zewnątrzwydzielniczego zapalenia trzustki

Niedawno odkryto, że zewnątrzwydzielnicze zapalenie trzustki jest również spowodowane miejscowym przewlekłym procesem zapalnym, który można również przypisać dziesiątkom zespołów zapalnych określonych jako idiopatyczne, to znaczy bez rozpoznanej przyczyny.


Prosty i zwycięski model diety

Zdając sobie sprawę, że nie ma jednej przyczyny w różnych przewlekłych zespołach zapalnych dotykających ogromną większość zwierząt domowych, jednak prawdą jest, że ponad 70% z nich, niezależnie od dotkniętego narządu, ustępuje samoistnie w krótkim czasie po zastosowaniu odpowiedniej diety. Eliminacja mąki mięsnej pochodzącej z intensywnej hodowli, zidentyfikowanej przez nas jako przyczyna licznych przewlekłych reakcji zapalnych z powodu częstej obecności toksycznych pozostałości chemicznych i farmakologicznych, często powoduje zanik procesów zapalnych.

Aby to osiągnąć, używamy wysokiej jakości składników, zwłaszcza małych ryb złowionych w morzu, bogatych w Omega3, ściśle kontrolowanych i znajdujących się w dziewiczych miejscach. Nie zapominając o konkretnych substancjach botanicznych, które umieszczamy w różnych aktywnych odnośnikach.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem