Układ rozrodczy psów

Układ rozrodczy psów
7 stycznia 2019

System reprodukcji psów wydaje się nie być skomplikowanym: jajniki produkują jajeczka, jądra nasienie; w trakcie kopulacji plemniki docierają do jajeczek i zapładniają je. I tyle – rozpoczęła się ciąża.

To wszystko wydaje się proste, ale mogą wystąpić fizjologiczne przeszkody (stres, parzenie w niewłaściwym czasie, zaburzenia układów rozrodczych samic i samców, problemy mechaniczne) z którymi trzeba się uporać poprzez zmiany w diecie, tak u ludzi jak i u małych zwierząt.

Niektóre z problemów dotyczących psiego systemu rozrodczego

Oba gatunki dotyka ten sam problem: ponad 20% samców i samic nie może się rozmnażać. Statystyka jest o tyle przerażająca, że ukazuje poważne konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

Więc co się dzieje? Coś się zmieniło czy zawsze tak było?

Absolutnie nie: fenomen ten ma taką samą przyczynę co wiele innych, które udało mi się opisać dzięki czterdziestoletniemu doświadczeniu, a których pozostało jeszcze więcej do opisania. Powód jest zawsze taki sam: chemiczne i środowiskowe zanieczyszczenia.

Powszechnie wiadomo, że hormony płciowe są bardzo wrażliwe na każdy rodzaj zanieczyszczenia z którym mają kontakt. Jeżeli organizm musi zmierzyć się z najstraszniejszą przeszkodą jaką są tetracykliny, to w dużej mierze możemy wytłumaczyć problem z niepłodnością i bezpłodnością tak u ludzi jak i zwierząt. Stawianie tetracyklin jako główny powód bezpłodności może się wydawać nadmiernym uproszczeniem, ale dowodem na tę tezę jest brak wyników leczenia samców i samic poddanych przeróżnym terapiom.

Przez najzwyklejsze zastosowanie zdrowych i kompletnych surowców, dodanie dwóch specjalnych składników (jeden dla suk, drugi dla psów) oraz zbilansowanie proporcji kwasów Omega3 do Omega6 uzyskaliśmy, w trakcie badań klinicznych odbywających się równolegle na dwóch różnych uniwersytetach, bardzo szybki powrót do normalnej aktywności płciowej u 90% badanych osobników. Jest to niewyobrażalny rezultat.

Rozważając oddzielnie problemy samców i samic oraz konsultując się z hodowcami, jasnym stanie się fakt, że liczba szczeniąt rodzonych przez suki różnych ras spadła o ponad 40%.

Nie tylko wiele suk nie dostaje cieczki, czy też przechodzi ją niezauważenie, ale również te, które przechodzą cieczkę nie zachodzą w ciążę. A jeżeli już zajdą w ciążę to bardzo często dochodzi do wchłonięcia zarodków.

Zwierzęta u których dojdzie do porodu cierpią z powodu nad wyraz przedłużającego się krwawienia związanego z oddzieleniem się łożyska od macicy. Połóg jest często naznaczony śmiertelnością szczeniąt.

Krótko mówiąc – niezbyt pocieszający scenariusz.

ROZWIĄZANIE

Nawet w tym przypadku rozwiązanie problemu nie jest niemożliwe. Należy zastosować dobrą mieszankę tego, co niezbędne (pomoże nam w tym SANYpet – FORZA10) a system rozrodczy psa wróci niemalże do normy. U psów sytuacja jest podobna, aczkolwiek zdecydowanie prostsza, ponieważ u samców wymagana jest tylko produkcja nasienia i umiejętność pokrycia suki.

Jego zadanie jest proste i przyjemne; nie myśl jednak, że liczba psich samców u których występuje deficyt plemników lub będących całkowicie bezpłodnych jest niewielka. Podobnie ma się sytuacja z psami nie zwracającymi uwagi na suki.

Problem jest poważny ponieważ zanika instynkt rozrodczy, a co za tym idzie gatunki są zagrożone wyginięciem. Dodając do tego samice odmawiające kopulacji, często reagując agresją, stajemy przed czarnym scenariuszem.

Na szczęście, również w tym przypadku, rozwiązanie istnieje i zostało opracowanie przez SANYpet FORZA10 przez lata doświadczeń. Diety FORZA10 Male oraz Female Reproduction odznaczają się działaniem udowodnionym przez dwa niezależne instytuty weterynaryjne (w Neapolu i w Turynie), przez zewnętrzne próby kliniczne prowadzone przez praktykujących specjalistów, nastawione nie tylko na efekty krótkoterminowe, ale mające na celu również wzmocnienie autorytetu instytutu badawczego SANYpet FORZA10, który nie ma czego się wstydzić w świecie badań nad patologiami związanymi z żywieniem.