Wibrysy – wąsy kota

Wibrysy - wąsy kota
22 listopada 2021

Szósty zmysł kotów

Niezwykła zwinność. Umiejętność skakania i unikania przeszkód z niebiańską prędkością. Zawsze rozumie, która przestrzeń jest w jego zasięgu, pozwalając mu uciec, wślizgując się w nawet najwęższe dziury. Ale nie tylko. Umiejętność orientowania się w ciemności, postrzegania jakby to było w ciągu dnia, pozwalając mu posuwać się do przodu zwykłymi krętymi ruchami.

To tylko niektóre z niezwykłych cech kota, które z pewnością zauważyli ci, którzy dzielą swoje życie z tym wspaniałym  zwierzęciem. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to wszystko jest możliwe?

Wąsy kota

Jeśli kot posiada zdolności, o których mówiliśmy, to właśnie dzięki jego wąsom, których naukowa nazwa to wibrysy. Oczywiście moglibyśmy wziąć udział w historycznym ekskursie dotyczącym wąsów, dyskutując o ich uroku, różnych stylach i charakterach, które uczyniły je charakterystyczną cechą. Ale żaden ludzki wąs nigdy nie będzie porównywalny z wąsem kota

Koty mają zazwyczaj 12 wąsów na każdym policzku. Są to włosy znacznie bardziej rozwinięte niż te pospolite, które tworzą sierść, tak bardzo, że są nawet narządami dotykowymi. Ale dla wnikliwego obserwatora i każdego miłośnika kotów z pewnością nie jest obcy fakt, że wąsy znajdują się nie tylko na policzkach kota, ale także na brodzie, nad oczami, a nawet za przednimi nogami.

Do czego służą kocie wąsy?

Radar

Wąsy kota są jak radar, dzięki któremu kot zna otoczenie i wchodzi z nim w interakcję. Dzięki wąsom kot jest w stanie dostrzec odległość przedmiotów, a nawet ofiary. Jest także narzędziem równowagi, za pomocą którego kot ocenia swoje położenie w otoczeniu. To jak dotyk dla dziecka, które wyciąga swoje małe rączki do każdego przedmiotu z ciekawością kogoś, kto chce poznać i zrozumieć to, co jest wokół niego. To nie przypadek, że wibrysy są również określane jako włosy dotykowe, z tą różnicą, że kot nie musi ich umieszczać na przedmiotach, aby zebrać „informacje”.

Bogate w zakończenia nerwowe wąsy pozwalają kotom wychwytywać ruchy powietrza, a tym samym dostrzegać ruch. Dlatego kot jest w stanie wykonać unik w ostatniej sekundzie. To podstawowa umiejętność podczas polowania. Dzięki potężnym wąsom kot jest również w stanie dostrzec nadejście trzęsienia ziemi z kilkuminutowym wyprzedzeniem, właśnie dlatego, że wyczuwa wibracje w powietrzu.

Ale jak to działa?

Długość wąsów kotów pokrywa się z szerokością ich ciała, co pozwala im zrozumieć, czy przestrzeń jest wystarczająco duża, aby stanowić przejście, w którym mogą się poślizgnąć. Jeśli wąsy uderzą w powierzchnię, kot przestanie wchodzić i dostrzeże przeszkodę.

Na co patrzysz z tymi wąsami?

Kot nie ma szczególnie ostrego wzroku. Lepiej widzi z daleka, zwłaszcza o zmierzchu, podczas gdy z bliska widzi słabo. Z tego powodu wąsy są oczami, którymi dobrze widzi z bliskiej odległości i dzięki temu rozumie, co ma przed sobą.

Emocje w wąsach

Jednak funkcje wibrysów nie ograniczają się do wymienionych i jest jeszcze jedna, może nawet bardziej fascynująca, bo dotyczy sfery emocjonalnej. Dzięki wąsom kot potrafi przekazywać swoje emocje. Wystarczy go uważnie obserwować, aby odnieść jego nastrój do położenia wąsów. Jeśli wąsy są otwarte po bokach pyska, kot uważnie obserwuje, jeśli są ustawione do przodu – jest wściekły. Jeśli są odwrócone, przylegają do sierści, oznacza to, że kot jest przestraszony, natomiast skierowane w dół to oznaka relaksu.

Kot – zawsze z wąsami?

Wąsy są bardzo delikatną i ważną częścią. Dlatego naturalne jest zastanawianie się, co się dzieje, gdy kot traci wąsy. Kot bez wąsów czułby się zdezorientowany i miałby trudności z podejściem do otaczającego świata.

W każdym razie, jeśli koty stracą wąsy nie przejmuj się, może się to zdarzyć i jest to normalna wymiana sierści. Odrosną również wąsy. Ważną rzeczą jest to, że absolutnie można ich przycinać, w ten sposób zabierzesz kompas, a właściwie radar, którego zalety właśnie wychwalaliśmy.