Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psów

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psów
23 kwietnia 2018

Gruczoły okołoodbytowe u psów: zaburzenia.

Psy często miewają zaburzenia funkcjonowania gruczołów okołoodbytowych, jednak niewielu właścicieli zna ich faktyczne przyczyny oraz efektywne sposoby leczenia tych przypadłości. Najlepiej zacząć od wyjaśnienia co to są gruczoły okołoodbytowe i jaka jest ich funkcja.

Te małe gruczoły znajdują się niedaleko psiego odbytu, a ich normalna wydzielina pozwala psu zaznaczać swoje terytorium. Podczas procesu defekacji gruczoły są ściskane co pozwala wydzielinie wydostać się na zewnątrz poprzez małe kanały połączone z odbytem.

Kiedy kanały wydzielinowe są zablokowane pojawiają się ropnie i przetoki. Występują również infekcje gruczołów okołoodbytowych objawiające się ich zaczerwienieniem, opuchnięciem, swędzeniem i bólem. Pies reaguje na to ocieraniem się widocznymi częściami zapalonych gruczołów o podłogę, nieustannym ich lizaniem oraz siadaniem.

Gruczoły okołoodbytowe u psów: stan zapalny

Idąc dalej: niedrożnościom ww. kanałów towarzyszy stan zapalny kanałów gruczołowych, co z kolei stwarza idealne warunki dla rozwoju infekcji drobnoustrojami. Większość właścicieli jest nieświadomych tego, że infekcja jest bardziej objawem niż przyczyną zapalenia. Stan zapalny jest tak naprawdę sposobem organizmu na oczyszczenie się z wszelkiego rodzaju toksycznych substancji mogących zaatakować najwrażliwsze narządy, takie jak gruczoły okołoodbytowe. Gruczoły te są jednymi z głównych organów dotkniętych tym typem reakcji zapalnej.

Gruczoły okołoodbytowe u psów: przyczyny nieprawidłowości i leczenie

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn stanów zapalnych prowadzących do infekcji gruczołów okołoodbytowych u psów jest nietolerancja pokarmowa. W przypadku nietolerancji pokarmowej stan zapalny często jest odpowiedzią na toksyczne substancje takie jak środki farmakologiczne używane do zwalczania infekcji u zwierząt w hodowlach przemysłowych, które są głównym źródłem białka w karmach dla psów. Za podstawowe źródło białka w tych karmach służą: kurczak, wołowina bądź wieprzowina. Jeżeli pies z nadwrażliwością zje jeden posiłek z daną toksyną to proces zapalny będzie trwał kilka dni, jeżeli jednak taka karma jest jego stałą dietą problem staje się przewlekły. Problemy z gruczołami okołoodbytowymi mogą być frustrujące dla właścicieli i weterynarzy, dlatego w pierwszej kolejności należy rozpocząć dietę eliminacyjną aby ustalić czy to jedzenie jest źródłem toksycznych substancji powodujących stan zapalny, a co za tym idzie zapalenie gruczołów okołoodbytowych.

Jeżeli to karma jest problemem to tradycyjne rozwiązania farmakologiczne nie wyeliminują przyczyny chronicznych i nawracających problemów z gruczołami okołoodbytowymi. Jedyną metodą działającą długoterminowo na nietolerancje pokarmowe, skutkujące infekcjami gruczołów, jest zmiana w diecie.

W wyniku intensywnych badań i testów, nasz zespół weterynarzy Forza10, pod przewodnictwem eksperta ds. nietolerancji pokarmowych dr Sergio Canello, opracował wysoce efektywny produkt dietetyczny będący rozwiązaniem problemów związanych ze stanem zapalnym spowodowanym niewłaściwym jedzeniem, o nazwie Forza10 PERIACTION Active (nie mniej skuteczna jest karma Forza10 DERMO Active). Dowiedziono, że składy Forza10 DERMO Active oraz PERIANAL Active działają – nawet w przypadkach poważnych chronicznych stanów zapalnych gruczołów okołoodbytowych – po czasie dwóch do trzech tygodni.

Jeżeli właściciel zauważy objawy zapalenia gruczołów okołoodbytowych u swojego psa powinien niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem aby precyzyjnie ustalić przyczynę oraz leczenie.