Zapalenie skóry u Owczarków Niemieckich (i nie tylko)

Zapalenie skóry u Owczarków Niemieckich (i nie tylko)
12 listopada 2018

Czym jest zapalenie skóry u psów?

Skóra jest jednym z najważniejszych i najbardziej złożonych organów. Chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi oraz poprzez receptory bólu informuje nas kiedy zetkniemy się z czymś swędzącym, toksycznym, żrącym lub czy nie doznaliśmy urazu.

Zapalenie skóry jest stanem zapalnym podczas którego organizm próbuje odzyskać równowagę fizjologiczną. Zapalenie skóry u psów może objawiać się hot spotami, swędzeniem, strupami, łojotokiem i stanem zapalnym, mogącymi powodować dalsze infekcje. Stan zapalny, w rzeczy samej, daje świetne podłoże do rozwoju infekcji bakteryjnych (Staphylococcus spp., Streptococcus spp. czy Pseudomonas spp.), inwazji pasożytniczych (nużyca) czy infekcji grzybicznych (Microsporum canis, Microsporum Gypseum e Trichophyton mentagrophytes).

Leczenie

Prawdziwa recepta na zapalenie skóry nie tyle zawiera się w farmaceutykach, co w zdrowym psim jedzeniu, które wspiera organizm w pozbywaniu się wszelkich toksyn powodujących stan zapalny.

Zapalenie skóry na psich plecach: przyczyny i leczenie

Związek między pchłami a swędzącym zapaleniem skóry w okolicy lędźwi u psów jest kamieniem węgielnym dermatologii weterynaryjnej, chociaż swędzące zapalenie skóry może również wystąpić w przypadku atopowego zapalenia skóry (zapalenie skóry spowodowane kontaktem z alergenem poprzez skórę bądź wdychane powietrze).

Jednakowoż fakt, że dieta wolna od oksytetracykliny (antybiotyku o szerokim spektrum działania) potrafi zmniejszyć objawy w kilka dni, bez rozwiązywania problemu pcheł, zmusza nas do rozważenia zmiany aksjomatu.

Każdy weterynarz spotkał się w swojej karierze z przypadkami, gdzie właściciele zwierząt zaprzeczali obecności pasożytów, co było potwierdzane podczas wizyt. Przypadki te tłumaczono jedną ukrytą pchłą, która miała być wystarczająca do wzbudzenia reakcji alergicznej.

Pomimo, iż dokładny mechanizm tego zjawiska oraz tego jak ma się ono do konkretnego spektrum symptomów (przeważnie związane jest z intensywnym swędzeniem szyi) nie jest jasny, to uważam, że mogę przedstawić szybkie i doskonałe rozwiązanie na objawy związane z tym zaburzeniem. Stosowanie Forza10 Dermo Active – razem z odstawieniem każdego innego jedzenia – pozwala na regresję ran i swędzenia w bardzo krótkim czasie. Psy takie jak owczarki niemieckie i buldogi angielskie, które najczęściej cierpią na zapalenie skóry ze względu na liczne fałdki skórne w okolicach szyi, szybko i zdecydowanie odczują pozytywną zmianę w ich diecie. Jeżeli w przeciągu tygodnia nie będzie zauważalnej poprawy, należy szukać innych przyczyn problemu.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet
Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem