Lekarstwa na chroniczne zapalenie uszu u cocker spaniela amerykańskiego

Zapalenie uszu u psów: lekarstwa na chroniczne zapalenie uszu u cocker spaniela amerykańskiego
5 sierpnia 2019

Cocker spaniel amerykański

Cocker spaniel amerykański narodził się wiele lat temu jako pies myśliwski, jednak został jednym z ulubionych pupili całej rodziny. Jego niezwykle łagodny charakter i bardzo wrażliwa dusza sprawiły, że stał się on idealnym kompanem rodzin z dziećmi. Wrodzona tolerancja i towarzyskie usposobienie często trzymają go blisko innych zwierząt: spaniele uwielbiają towarzystwo innych psów i często ich szukają.

Cocker spaniele amerykańskie są wiecznymi szczeniętami, przywiązane do wszystkich i łatwe w tresurze, ale wymagające szczególnej troski i konsekwencji w nauce podstawowych zasad.

Zapalenie uszu u psów: co to jest?

Zapalenie uszu u psów powoduje swędzenie, ból, produkcję woskowiny, brzydki zapach, a w konsekwencji ryzyko infekcji drobnoustrojami, pasożytami i grzybami.

Zapalenie i infekcje uszu u psów są uważane za jedne z najtrudniejszych patologii z jakimi musi zmierzyć się weterynarz. Nawroty choroby są częste i powodują frustrację u zwierząt, właścicieli i terapeutów.

Cechą charakterystyczna dla cocker spanieli amerykańskich są duże owłosione uszy zakrywające dostęp powietrza, co sprawia, że rasa ta ma skłonności do powstawania w nich infekcji.

Ale czy to jest normalne?

Zapalenie uszu u psów: prawdziwa przyczyna

Oprócz tych form, które zawsze istniały, obecnie najczęstszą przyczyną zapalenia ucha jest nietolerancja na jeden lub więcej pokarmów. Nietolerancje pokarmowa to wciąż rosnący problem zarówno w weterynarii jak i w medycynie ludzkiej, powodują, że organizm reaguje za pomocą zjawiska jakim jest zapalenie w jego najwrażliwszym miejscu (narząd docelowy).

Zapalenie narządu docelowego jest często jedynym widocznym objawem występowania nietolerancji pokarmowej.

Jeśli nietolerancja na jeden lub więcej produktów spożywczych dotyczy ucha, jedynym słusznym rozwiązaniem, aby wyleczyć zapalenie ucha i zapobiec jego nawrotom jest zmiana diety.

W rzeczywistości, nawet pojedyncze spożycie pokarmu, który organizm rozpozna jako toksyczny, spowoduje proces zapalny trwający kilka dni. Jeśli pokarm ten będzie stałym elementem diety, proces zapalny z pewnością będzie chroniczny.

Zapalenie uszu u psów: rozwiązanie

Dlatego rozwiązaniem jest zmiana jedzenia, na takie, które zawiera wysokiej jakości składniki, jest ściśle kontrolowane i pochodzi z miejsc wolnych od zanieczyszczeń, często wzbogacone o ekstrakty roślinne.

Nawet jeśli cocker spaniel amerykański ma naturalne predyspozycje do rozwoju zapalenia ucha, to jeśli ucho posiada fizjologiczny balans dzięki odżywaniu, możliwość powstania tej dolegliwości znacznie się zmniejsza, a w konsekwencji atak patogenów nie będzie skuteczny.