Dlaczego odżywianie i zachowanie u psów są ze sobą połączone?

Porady doktora Canello
26 marca 2018

Odżywianie i zachowanie u psów: związki

Nie jest łatwo zestawić ze sobą zachowanie i odżywianie, jednak to połączenie jest bardzo wyraźne, a do tego zupełnie logiczne jest to, że zachowanie jest regulowane przez konkretne hormony i neuroprzekaźniki, których funkcje są porządkowane głównie dietą.

Dlatego, albo jedzenie jest zdrowe i pełnowartościowe, albo określone struktury organiczne nie mogą działać prawidłowo, a jakikolwiek mechanizm, który nadzorują staje się mniej lub bardziej zablokowany.

Odżywianie i zachowanie u psów: badania

W tym sensie, ogromny wzrost niepożądanych reakcji na pożywienie, tj. alergie pokarmowe lub nietolerancje, jest tuż pod naszym nosem. Wszystkie badania, które udało mi się ukończyć – z udziałem grupy do spraw Badań i Rozwoju, za którą jestem odpowiedzialny – jasno wskazują negatywny związek pomiędzy konkretnymi zanieczyszczeniami farmakologicznymi a gwałtownym wzrostem różnych chorób zapalnych u psów i kotów. Te patologie są reprezentowane przede wszystkim przez zapalenia spojówek, rogówki, ucha, skóry, dziąseł, jamy ustnej, żołądka, jelit oraz okrężnicy, chroniczne i / lub powracające, ale również pojawiają się wyraźnie określone zaburzenia zachowania, wszystkie związane z niepokojem.

Odżywianie i zachowanie u psów: reakcje

Pierwszy i prawdopodobnie najpoważniejszy kłopot związany z opisanym powyżej mechanizmem to nieprzewidywalność. Ten problem jest niestety dość powszechny u psów, które często nagle zachowują się agresywnie lub nieobliczalnie, zwłaszcza w sytuacji kontaktu z innym psem, ale również z dzieckiem lub dorosłym. To wyjaśnia dużą ilość ludzi, którzy – niepewni reakcji swojego psa – muszą trzymać go na krótkiej smyczy, tym samym zwiększając jego problemy z socjalizacją, a w konsekwencji skłonności do podejrzliwego lub wyraźnie wrogiego zachowania.

Inne często występujące objawy to impulsywność, stały niepokój, nerwowość, nierzadko ciągłe szczekanie bez powodu („normalny” pies nie ujada z wściekłością na dobrze znanych mu ludzi), obawa przed rozstaniem, strach przed burzą lub sztucznymi ogniami, destruktywność, zaburzenia koncentracji, niewłaściwe zaznaczanie swojego terytorium (nieodpowiednie wypróżnianie się i oddawanie moczu), zaburzenia snu, fobie, obsesyjne badanie (nogi, otoczenia i ludzi).

Jak już zauważyłeś, lista jest zaskakująco długa, jednak to co opisałem powyżej często powodowane jest obecnością specyficznych toksyn zawartych w pożywieniu, a dokładnie w kościach zwierząt hodowanych w rolnictwie intensywnym (szczególnie kurczaków). Dieta bogata w antyoksydanty oraz stymulująca odporność eliminuje te zaburzenia. Dzięki temu, wspomniane symptomy zanikają w bardzo krótkim czasie (od jednego do trzech tygodni).

Odżywianie i zachowanie u psów: pomocne wskazówki

Wybieraj ryby oraz organiczne mięso pochodzące z hodowli ekologicznej. Poproś o pomoc twojego weterynarza lub psiego doradcę o wskazanie ścieżki edukacyjnej dla twojego szczeniaka lub ponownego szkolenia dla dorosłego psa, abyś wiedział, których produktów używać oraz na którego producenta dietetycznego jedzenia możesz liczyć, bez ryzyka dla twojego zwierzaka oraz z szansą na poprawę jego równowagi fizycznej i psychicznej (jak również dla wszystkich, którzy z nim żyją).

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet
Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem