Omega i Omega 6 – (nie) idealna para składników odżywczych

16 listopada 2020

Omega3 i Omega6 – co to jest?

W życiu codziennym otaczają nas pary. Przede wszystkim pary ludzi i przedmiotów, ale nie tylko. W diecie Twojego psa lub kota jest również para, którą powinieneś bardzo dobrze poznać: Omega3 i Omega6, dwie klasyfikacje NNKT.
Ta para ma tak niezwykłą reputację, ponieważ psy i koty, ale także ludzie, nie są w stanie wytworzyć ich samodzielnie, ale muszą być wprowadzane z pożywieniem, aby utrzymać organizm w dobrym zdrowiu.

Omega3 i Omega6 – Gdzie się znajdują

Źródłami kwasów tłuszczowych Omega3 są ryby i oleje rybne, niektóre warzywa, migdały i orzechy włoskie. Źródłem kwasów tłuszczowych Omega6 są oleje roślinne (ogólnie zboża, soja, słonecznik, bawełna), jaja i mięso (zwłaszcza z kurczaka).

Związek między Omega3 i Omega6

Jak w każdym związku, istnieją zasady i zachowania, które wpływają na jego funkcjonowanie na dobre lub na złe. Obecność Omega3 i Omega6 w diecie psów i kotów również powinna uwzględniać niektóre parametry. Ale jaka jest równowaga tego związku? Aby oba kwasy Omega jak najlepiej współistniały w organizmie naszych pupili i spełniały cele, które Wam wyjaśnimy, konieczne jest, aby ilość pierwszego i drugiego nie przekraczała stosunku 1:4, zbliżając się jak najbardziej do doskonałości 1:1.

Niezrównoważony związek

Ciągłe stosowanie kiszonki z kukurydzy w intensywnym gospodarstwie zdestabilizowało stosunek niezbędnych kwasów tłuszczowych na korzyść Omega6, podczas gdy w ekstensywnych gospodarstwach wszystkie zwierzęta jedzące „normalną paszę” przyjmują kwasy tłuszczowe w stosunku 1:1. Zarówno pszenica, jak i kukurydza mają stosunek Omega3 i Omega6 od 1:40 do 1:54, a większość przemysłowych karm dla psów zawiera obfitość kukurydzy lub pszenicy, w całkowitym stosunku od 1:6 do 1:10. Niewątpliwie ten brak równowagiwynika również z większej łatwości w znajdowaniu tych surowców, a także z niższego kosztu. Ale jakie są konsekwencje dla zdrowia psów i kotów?

Funkcje Omega3 i Omega6

Jeśli para będzie harmonijnie współistnieć, a Omega3 otrzyma przestrzeń, na jaką zasługują, ułatwi ona elastyczność błon komórkowych, redukując niektóre problemy, które w ostatnich latach coraz częściej obserwuje się, takie jak trudności w porodzie i urazy mięśni, ścięgien lub stawów. W rzeczywistości nadmiar Omega6 ma odwrotny skutek, usztywniając wszystkie struktury ciała, powodując, że psy i koty są bardziej podatne na pęknięcia kręgów, naczyń obocznych i łąkotek, a także zwichnięcia, przepukliny dysków, zapalenie ścięgien.

Omega6, jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach, ma działanie prozapalne i stymuluje wzrost komórek, podczas gdy Omega3 działa przeciwzapalnie i kontroluje wzrost komórek. Z tego powodu silnie niezrównoważona dieta sprawia, że psy i koty są bardziej podatne na różne zaburzenia o podłożu zapalnym. Podobnie jak zwierzęta, które mają już tego typu problemy, ryzykują pogorszenie swojego stanu zdrowia.

Optymalny stosunek między Omega3 i Omega6 zmniejsza możliwość wystąpienia stanów zapalnych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, problemy z sercem i atopowe zapalenie skóry, co również skutkuje większą kontrolą chorób uważanych za idiopatyczne (o nieznanej przyczynie), w tym jelita, takie jak IBD.

Należy jednak sprecyzować, że stan zapalny nie jest wrogiem, z którym należy walczyć, ale niezbędnym narzędziem organizmu, które niszczy toksyny. Właśnie z tego powodu Omega6 nie są „tymi złymi” w tej parze, a ich optymalna równowaga z Omega3 jest niezbędna.

Jednak korzyści nie ograniczają się do wymienionych. Kilka badań potwierdza, że kwasy Omega3 w idealnym stosunku sprzyjają funkcjom komórkowym, na przykład ułatwiając neurologiczny rozwój szczeniąt i kociąt w okresie ciąży, ale także chronią siatkówkę oka i wspomagają pracę nerek, czego nie można lekceważyć w przypadku starszego psa.

Jak sprawić, by związek działał?

Jak w przypadku każdej pary, z pewnością nie jest łatwo sprawić, by związek się udał, ale szczególnie jeśli chodzi o zdrowie, jest to niezbędne. Z tego powodu radzimy uważać, aby zapewnić zbilansowaną dietę dla swojego psa lub kota. Jeśli zdecydujesz się na zakup karmy dla zwierząt, polecamy SANYpet – FORZA10, firmę, która zawsze zwracała uwagę na czynniki warunkujące zdrowie zwierząt, zarówno prowadząc ciągłe badania naukowe, jak i wybierając czyste składniki, pochodzące z czystych źródeł, a także stosując ekstrakty fitoterapeutyczne i optymalną równowaga między Omega3 i Omega6.

W każdej karmie FORZA10, stosunek ten jest zawsze mniejszy niż 1:4, przy czym niektóre diety osiągają stosunek 1:1 w określonych celach żywieniowych, takich jak na przykład wspomaganie układu odpornościowego psa, wspomaganie prawidłowego rozwoju szczeniąt w delikatnej fazie wzrostu, a także w przypadku karmienia psów dużych ras lub psów z problemami ze stawami. Jedną z charakterystycznych cech FORZA10 jest wykorzystanie ryb złowionych w morzu, które, jak wspomniano, są bardzo bogatym źródłem Omega3.

Wyniki potwierdzają nie tylko liczne badania, ale także fakty, zarówno w przypadku psów w doskonałym stanie zdrowia, jak i tych cierpiących na nietolerancje pokarmowe, które, jak wykazała firma, można rozwiązać w bardzo krótkim czasie.