Pozytywny wpływ kotów i psów na zdrowie człowieka

Pozytywny wpływ kotów i psów na zdrowie człowieka
27 września 2021
Posiadanie psa lub kota u boku i dzielenie z nim naszego życia to przede wszystkim przyjemność, ale ma też wiele pozytywnych aspektów, z których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. Od psychologii po fizykę, nasi czworonożni przyjaciele mają na nas ogromny wpływ, w sposób, który czasami wydaje się prawie niemożliwy, tak bardzo, że otwierają przestrzeń dla wielu dziedzin badań naukowych.

Terapia dla zwierząt

Termin ten, podkreślający coraz częściej przyjmowaną praktykę, wskazuje na wykorzystanie zwierzaka w terapii osób ze szczególnymi problemami zdrowotnymi, pomagając im odzyskać równowagę psychofizyczną. Istnieją teraz prawdziwe terapie wspomagane przez zwierzęta (TAA).

W szczególności interakcja między psem a człowiekiem, według niektórych badań, prowadzi do wzrostu serotoniny (hormonu szczęścia) i oksytocyny, co oznacza szereg procesów homeostatycznych na korzyść naszego organizmu.

Humor

Bliskość zwierzaka poprawia nastrój, zmniejsza poczucie osamotnienia, zwłaszcza u osób starszych. Stanowią ważny, wierny i zawsze aktualny punkt odniesienia. Zwierzęta mają również pozytywny wpływ na zaburzenia psychiczne i zmniejszają stres.

Depresja

Zwierzęta zmniejszają poczucie osamotnienia, w ten sam sposób pomagają w walce z depresją. Dzielenie się emocjami, bliskość i wyjątkowa relacja, jaka tworzy się z psem lub kotem, staje się bardzo ważną kotwicą. To zmniejsza ryzyko samobójstwa, co zostało podkreślone w niektórych badaniach. W tym przypadku powodem jest również to, że tworzymy silną więź z kimś, kogo zdrowie zależy od nas, o kogo musimy się troszczyć.

Ciśnienie krwi

Mechanizm działania nie jest jeszcze jasny, również dlatego, że mruczenie kota jest do dziś jedną z najbardziej fascynujących zagadek, jednak bliskość mruczącego kota stymuluje gojenie kości i ma wpływ na spowolnienie akcji serca i ciśnienia krwi.

Autyzm

Pies, kot, a nawet koń są mediatorami emocjonalnymi, z pozytywnym wpływem psycho-emocjonalnym i fizycznym, pomagając w ten sposób dzieciom autystycznym w rozwijaniu chęci do komunikacji, a także uspokajając.
Poprzez psa dziecko autystyczne jest w stanie nawiązać relację zaufania z nieznajomym bez konieczności mówienia. W ten sposób operator interweniuje w obszarach emocjonalnych, w których pacjent jest bardziej zamknięty. Efekty te zaobserwowano w wielu badaniach, w których wykazano, że korzyści odnosi nie tylko dziecko, ale także cała rodzina.

Ruch fizyczny i otyłość

Posiadanie zwierzęcia, a zwłaszcza psa, niewątpliwie wiąże się z fizycznym zaangażowaniem. Samo chodzenie z nim codziennie wymaga ruchu, który jest absolutnie konieczny. Opieka skłania więc do ćwiczeń i aktywności. Niektóre badania skupiały się na związku między towarzystwem zwierzęcia a otyłością, podkreślając, w jaki sposób obecność psa lub kota determinuje mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi.

Komunikacja i rozwój dzieci

Dzięki pupilowi ​​dziecko uczy się nawiązywać relacje, komunikować się, traktować kogoś z troską i rozumieć go, rozwija inteligencję emocjonalną i poczucie odpowiedzialności, staje się bardziej inteligentne i skłonne do słuchania. Psy i koty również zapewniają stabilność i mogą pomóc tym, którzy są bardziej niepewni.
Komunikacja między zwierzakiem a dzieckiem często odbywa się na równi, przede wszystkim na wysokości, gdy małe dziecko raczkuje. Oboje uczą się porozumiewania nie za pomocą słów, ale języka niewerbalnego i proksemiki, czyli gestów, zachowań, przestrzeni.

Zwierzak stymuluje układ odpornościowy

Dzieci wychowywane z kotami i psami nie mają zwykle problemów z astmą oskrzelową, infekcjami dróg oddechowych i ogólnie alergiami. Ci, którzy martwią się możliwymi chorobami, mogą być spokojni, jeśli twój czworonożny przyjaciel wykonał wszystkie szczepienia u weterynarza i niezbędne kontrole. Mieszkanie ze zwierzęciem od najmłodszych lat ma zatem również te bezpośrednie pozytywne skutki zdrowotne, nie tylko psychologiczne czy edukacyjne.

Relacje interpersonalne

Zwierzak przede wszystkim poprawia zdolność komunikowania się, stymuluje język werbalny i niewerbalny. Ale nie tylko. Pies szczególnie pomaga w relacjach międzyludzkich. Często zdarza się, że nawet nieznajomy podchodzi do nas, aby porozmawiać, gdy spacerujemy z psem, co również staje się tematem do dyskusji i dzielenia się. Spacer z psem po parku staje się zatem również narzędziem do nawiązywania przyjaźni i zawierania nowych znajomości.

Nos psa

Psi nos, oprócz tego, że jest wykorzystywany w licznych działaniach na rzecz człowieka, to także prawdziwa supermoc, którą pies może wykorzystać w obronie naszego zdrowia. Jego zmysł węchu jest w stanie wyczuć wiele chorób, od guzów po cukrzycę, migreny i infekcje dróg moczowych, narkolepsję i napady padaczkowe.
Naprawdę niezwykłe zdolności, które wciąż są badane w toku rozwoju, gdyż otwierają drzwi do korzystania z rewelacyjnych psów, które po raz kolejny potwierdzają, że jest prawdziwym strażnikiem człowieka.

Efekt ochronny

Nie zapominajmy i nie lekceważmy, że pies (ale nie tylko) chroni nas również fizycznie. Nie tylko psy stróżujące, ale także każdy inny pies zawsze będzie gotowy przyjść nam z pomocą, bez względu na to, czy będzie to atak, czy inny bałagan.
Podsumowując, posiadanie przy sobie zwierzaka, czy to psa, czy kota, niesie ze sobą niezliczone korzyści dla naszego życia i zdrowia, z których wiele to wciąż częściowo niezbadane pola o niezwykłym potencjale.