Suche, mokre czy mieszane?

18 grudnia 2023

Żywienie psów i kotów

Kiedy mówimy o karmieniu naszego futrzanego przyjaciela, stajemy przed egzystencjalnym dylematem, pytaniem, które stresuje i wprowadza w błąd rzesze miłośników psów i kotów: czy  lepiej jest na sucho, mokro, czy jedno i drugie razem?

Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale Twój dom to restauracja, a Ty jesteś szefem kuchni, tym, który przygotowuje dania, a także decyduje o jakości jedzenia i Twojej restauracji. Klientami są oczywiście oni, psy i koty, usatysfakcjonowane podstawowym połączeniem jakości i zdrowia w swojej diecie.

Jako szefowi kuchni na pewno nie wystarczy, że staniesz przy stole do pracy i będziesz przyjmować to, co do ciebie przyjdzie, ale będziesz musiał zdobyć pewne umiejętności, ale przede wszystkim wiedzę związaną z tym, co podajesz w misce.

Odżywianie: trudny wybór

Karmy suche to koncentrat składników odżywczych,  kompletny i zbilansowany posiłek, który do swoich zalet zalicza również praktyczność i łatwość stosowania, a także długi okres przydatności do spożycia. Zawierają jednak bardzo wysoki procent suchej masy (około 90%) i bardzo mało wody, co może mieć w dłuższej perspektywie negatywne skutki dla zdrowia.

Suche pokarmy z pewnością wzmagają pragnienie nawet u nas, jednak może się zdarzyć, że nie wystarczy to do zrekompensowania ilości płynów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jeśli chodzi o  wilgotne, są smaczne i apetyczne, gwarantujące także wysoki procent wody, co czyni je idealnymi do zrównoważenia cech wszystkich suchych diet.  Nie wszystkie jednak są karmami zbilansowanymi i kompletnymi, jednak niektóre z nich traktowane są jako uzupełniające i dlatego nie mogą być wybierane jako karmy ekskluzywne.

Odżywianie: wybór

Zgadniesz zatem, że najlepszy obiad i lunch obejmują jednocześnie suchą i mokrą karmę, nawet jeśli w szczególności w przypadku kotów każdy rodzaj krokietów musi mieć rygorystyczne wskazania. Jednakże pojawia się problem związany przede wszystkim z jakością produktów i proporcjami. Tak naprawdę każda dotychczasowa dyskusja na temat menu traci sens, jeśli korzystamy z produktów kiepskiej jakości.

Każdy szanujący się szef kuchni musi znać składniki, których używa i dbać o ich jakość. Z tego powodu SANY pet  FORZA10 chce coś zmienić, wyróżniając się składnikami z Islandii  i specyficznymi substancjami roślinnymi. 

Składniki naszej diety jednak trzeba dokupować, a gama produktów, z którymi mamy do czynienia, jest bardzo szeroka, zarówno jeśli chodzi o produkty suche, jak i mokre. Menu jest stałe, więc będziesz musiał wybrać za tych, którzy nie mogą tego zrobić.

Ale jak wybrać? Najlepszą metodą jest prawdopodobnie identyfikacja producenta, a co za tym idzie, pochodzenia surowców użytych w żywności. W tym przypadku firmy z Islandii  i Nowej Zelandii, czy z Alaski i Kanady należy faworyzować jako doskonałe, bo ich surowce należą do najczystszych, podczas gdy np. firmy australijskie wchodzą do grona dobrych/doskonałych, ponieważ na miejscu istnieją  narkotyków .

Karmienie: ilości, które należy zastosować

Dotarliśmy zatem do fazy operacyjnej. Masz na głowie kapelusz i gotujesz, a raczej tworzysz przysmak dla swojego futrzanego klienta. Wiesz, że trzeba łączyć suche z mokrym, ale w jakich proporcjach je mieszać? Dozowanie będzie dość empiryczne: nie przejmując się zbytnio skalą, zmieszaj 80% suchej ilości wskazanej na opakowaniu z 20% mokrej. Absolutnie nie istnieje odpowiednia ilość, wystarczy obserwować, czy pies lub kot przybiera na wadze, traci na wadze lub ma normalną wagę i odpowiednio reaguje.

Uważaj jednak, aby nie zrujnować apetytu, ale przede wszystkim zdrowia, kilkoma przekąskami między posiłkami. Przekąski są chwilą przyjemności i nagrodą za lojalność, jednak muszą bezwzględnie spełniać te same wymagania zdrowotne co suche i mokre.

W ten sposób posiłek został przygotowany, podany i zjedzony. Wreszcie, jak możemy ocenić, czy nasz pies lub kot to lubił i czy na tym skorzystał? Pierwsze elementy, na które zwracamy uwagę, to połysk sierści , czystość oczu i uszu  , zwarte i niezbyt obfite stolce, brak  świądu  oraz przewlekłe lub nawracające procesy zapaln .

Pies to klient, który zawsze zapłaci swój rachunek z miłością i wdzięcznością, podczas gdy kot będzie prawdopodobnie klientem bardziej wybrednym. W każdym razie, jeśli chcesz, aby Twoja restauracja zdobyła dobrą gwiazdkę i dobre recenzje, zajmij się tym. Zwłaszcza dla tych, którzy na to zasługują.