Biegunka u psów: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2 października 2023

Biegunka u psów to dość powszechny problem i jest objawem tego, że w jelitach naszych czworonożnych przyjaciół dzieje się coś złego.

Poniżej przeanalizujemy przyczyny i objawy tego zaburzenia, a następnie skupimy się na leczeniu biegunki u psów poprzez odpowiednie żywienie.

Biegunka u psów: objawy i przyczyny różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Psy bardzo często cierpią na mniej lub bardziej poważne dolegliwości jelitowe, których przyczyna jest zazwyczaj związana z jedzeniem .

Zaburzenie, w zależności od wrażliwości pacjenta i przyczyny wywołującej, może dotyczyć pierwszej części jelita lub drugiej.

Objawy w obu przypadkach są zupełnie różne i jeśli biegunka nie ustąpi, konieczna jest interwencja weterynaryjna.

Istnieją również inne przyczyny biegunki u psów, które można powiązać z obecnością pasożytów jelitowych, bakterii, wirusów, prostymi zmianami temperatury, a nawet stresem.

Warto być w stanie rozpoznać objawy, aby zrozumieć pilność sprawy.
Poniżej opowiemy Ci o kilku częstych sytuacjach, na które zawsze należy zwracać szczególną uwagę.

Spożycie substancji toksycznych

Jeśli biegunka u psów jest nagła, prawie zawsze jest ona spowodowana aktywacją mechanizmu wydalania substancji uznanej za szkodliwą . Dzieje się to poprzez zwiększenie szybkości perystaltyki jelit, czyli ruchów jelit mających na celu ułatwienie przemieszczania się pokarmu na zewnątrz.

Pojawienie się płynnych odchodów po spacerze z psem w nieznanym terenie niemal zawsze sugeruje, że zwierzę znalazło i połknęło trującą substancję.

Jeśli objawy ograniczają się do biegunki, jest bardzo mało prawdopodobne, że substancja jest wysoce niebezpieczna.

Zawsze należy pamiętać, że są rośliny, których liście są trujące: przede wszystkim oleander, który jest bardzo powszechny. Następnie istnieje długa lista roślin o zmiennej sile toksycznej: na przykład Dieffenbachia, Gwiazda betlejemska, Laurowiśnia i Hortensja.

Należy jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo, że przyczyną biegunki u psów jest roślina, wcale nie jest duże, chociaż nigdy nie należy go lekceważyć.

Należy również pamiętać, że naprawdę toksyczna substancja prawie zawsze powoduje wymioty i że w tym przypadku zwierzę wykazuje inne oznaki cierpienia, takie jak letarg i osłabienie funkcji sensorycznych. Te ostatnie objawy jednak spontanicznie skłaniają właściciela do słusznego pośpiechu do weterynarza, który ustali właściwą terapię w oparciu o rzeczywisty stan zwierzęcia.

Pokarmowe zapalenie jelit

Jeżeli pojawia się biegunka bez możliwości spożycia obcych substancji i stwierdzono brak pasożytów jelitowych, należy skupić się na żywieniu.

Zapalenie jelit u psów może być spowodowane różnymi przyczynami, w tym nagłymi zmianami w diecie i nietolerancją pokarmową.

Zatem w tym przypadku naprawdę bardzo ważne jest dokładne przemyślenie i przeanalizowanie, co innego zaoferowano Twojemu czworonożnemu przyjacielowi na kilka godzin przed pojawieniem się objawów. Nie wychodź poza ostatni posiłek: poprzednie posiłki z pewnością nie są za to odpowiedzialne.

Wrogami są zwykle: kiełbaski, frankfurterki, burgery, ale przyczyny można doszukiwać się także w pozornie niewinnych kościach czy kawałkach mięsa.

Oczywiście to nie samo mięso powoduje problemy jelitowe u psów, ale wszystko, co ze sobą niesie. Tak naprawdę mięso często pochodzi z intensywnych hodowli (zwłaszcza kurczaków i indyków), gdzie zwierzęta są karmione i traktowane w sposób nieetyczny.

Przekąski mogą również powodować zapalenie jelit u psów, a dzieje się tak dlatego, że prawie zawsze zawierają mąkę mięsną z intensywnych hodowli.

Biegunkę przenoszoną przez żywność odróżnia się od biegunki zakaźnej tym, że: zwierzę nie ma gorączki.

Nawet jeśli stan ten staje się chroniczny, w większości przypadków nie powoduje widocznych uszkodzeń i często zwierzę nie traci na wadze. Rzeczywiście można zauważyć, że pies jest wesoły i chętnie je. Dzieje się tak dlatego, że biegunka jest po prostu sposobem organizmu na szybką eliminację tego, co toksyczne.

Tego typu biegunki bardzo szybko reagują na dietę monobiałkową zawierającą ryby morskie.

Zapalenie okrężnicy

Zapalenie jelita grubego u psów jest poważniejszą patologią i można je dość łatwo rozpoznać.

Zwierzęta na nią cierpiące mają tendencję do utraty wagi, mają odgłosy jelitowe i wzdęcia, często cierpią na ataki biegunki ze śluzem, a nawet z obecnością krwi, płynnym stolcom często towarzyszą epizody wymiotów, a pies cierpi na kolkę z bardzo silnym bólem .

Krótko mówiąc, jest to naprawdę nieprzyjemna sytuacja, na którą nie ma skutecznego rozwiązania farmakologicznego. Dzieje się tak dlatego, że jeśli przyczyną jest żywność, możliwe jest to tylko poprzez znalezienie odpowiedniej receptury żywności, która rozwiąże problem.

Można z całą pewnością stwierdzić, że w chwili obecnej w celu zwalczania tego typu zapalenia jelita grubego zwanego IBD ( choroba zapalna jelit, czyli „przewlekłe zapalenie jelit”) i jego najgorszych postaci, które u psów przeradzają się w prawdziwą czerwonkę, istnieje bardzo proste i skuteczne rozwiązanie.

Choroby nie można wyleczyć, ale FORZA10 Colon fase 1  jest naprawdę skuteczna i pozwala prawie wszystkim dotkniętym pacjentom żyć w normalnym stanie i bez znaczących objawów, innych niż zwiększona dzienna liczba wypróżnień, które zawsze są dobrze uformowane.

Rozwiązanie to zostało zidentyfikowane przez Dział Badań i Rozwoju Forza10 we współpracy z gastroenterologiem dr Graziano Pengo.

Dieta dla psów z biegunką: nasze badania naukowe

Skuteczność Colon Fase 1 została oceniona w dwóch badaniach naukowych, które postaramy się pokrótce wyjaśnić poniżej i które, mamy nadzieję, pomogą Państwu zrozumieć, jak leczyć biegunkę u psów poprzez prawidłowe żywienie.

Jeśli chodzi o pierwsze badanie, u wszystkich pacjentów z przewlekłym zapaleniem jelita grubego objawy biegunki ustąpiły i powrócił normalny pasaż jelitowy związany z wydalaniem zbitych stolców.

Ponadto nie stwierdzano już obecności śluzu ani krwi w stolcu, ustąpił ból brzucha, nastąpiła poprawa apetytu, a w konsekwencji zwiększenie masy ciała i ogólnie badani powrócili do normalnych codziennych zajęć.

Badania przeprowadzone na osobnikach cierpiących na zapalenie jelita grubego wykazały, że w 100% przypadków decydujące okazało się wyłączne podanie produktu, potwierdzając, że jest to doskonała dieta dla psów cierpiących na przewlekłą biegunkę.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się czytając całe wieloośrodkowe badanie dotyczące skuteczności Colon Fase 1 jako narzędzia żywieniowego w zaburzeniach jelitowych.

Jednakże drugie badanie dotyczyło szybkiego ustąpienia biegunki jelita grubego po podaniu 30 psom połączenia diety bogatej w błonnik i mieszanki probiotycznej.

W tym przypadku zbadano 30 psów z przewlekłym zapaleniem jelita grubego, u których występowały objawy takie jak wodnista biegunka, śluz w stolcu, krew w stolcu, wymioty, słaby apetyt, utrata masy ciała, ból brzucha i letarg średnio przez 38 tygodni.

Zaproponowano im połączenie diety bogatej w błonnik, wysokostrawnej i hipoalergicznej z mieszanką probiotyczną .

Po 30 dniach zaobserwowano poprawę, aż do osiągnięcia prawidłowego wyniku w stolcu średnio w ciągu 8 dni .

Co więcej, w 93,3% przypadków poprawiła się histopatologia, a wskaźnik CCECAI (wskaźnik aktywności klinicznej przewlekłej enteropatii psów) skorygowano ze średnio 8 punktów do 2 punktów.