Na urlopie z psem: morze i góry

3 lipca 2023

Kiedy słońce zaczyna wdzierać się przez okna biura, jest prawie nieuniknione, że umysł z wdziękiem leci ku myślom o wakacjach. Dla osób takich jak my, które mają w rodzinie czworonożnego krewnego, konieczne jest zaplanowanie podróży również pod kątem ich potrzeb.

Podróżowanie z psem jest proste, wymaga tylko kilku sztuczek i przygotowań.

Przede wszystkim dobrze jest dokonać rozróżnienia co do celu podróży. Tak jest w przypadku morza lub gór, ale w rzeczywistości te ostatnie są miejscem wypoczynku zarówno latem, jak i zimą, dlatego porady dotyczące podróżowania z psem różnią się również i przede wszystkim w zależności od klimatu, zimnego lub gorącego, zimy lub lata.

Lato i upały

Lato i upały często kojarzą się z morzem, dlatego też porady w tym przypadku są często przygotowaniem zarówno do tego typu wakacji, jak i do wysokiej temperatury.

Zostawianie psa w samochodzie w ogóle nie jest dobrym pomysłem. Temperatura wewnątrz wzrasta dramatycznie. Bycie zamkniętym w środku przypominałoby przebywanie w piekarniku i może stać się bardzo niebezpieczne.

Na wakacjach zabierz ze sobą produkty, które zwykle jedzą w domu. Ważne jest, aby mieć zawsze pod ręką miskę (np. składaną) i wodę, aby mógł pić, kiedy poczuje potrzebę. Jedynymi zaleceniami jest stosowanie karmy mokrej i suchej, która pozwala mu przyswoić większą ilość wody oraz pokarmów zawierających fitoterapeutyki, które go chronią.

Upewnij się również, że mają możliwość odpoczynku w cieniu. Psy również mogą ulec poparzeniom słonecznym. Szczególnie te z krótką, białą sierścią i różową skórą. Istnieją specjalne kremy dla nich.

Pies i plaża

Piasek i morze mogą powodować podrażnienia. Nie oznacza to, że należy przywiązać psa do parasola i tam go unieruchomić, ale że dobrze jest wykąpać go po powrocie do domu i zadbać o poduszki.

Nigdy nie zapominaj o szczepieniach niezbędnych, zarówno zalecanych, jak i obowiązkowych. Użyj odpowiedniego preparatu dla swojego psa, aby chronić go przed owadami, których ukąszenia mogą prowadzić do reakcji zapalnych i chorób, takich jak leiszmanioza.

Przed wyjazdem zrób też małe rozeznanie na temat plaż, na których można przebywać z psami.

Zima i mróz

Jeśli masz ferie zimowe i znajdujesz się w obliczu ośnieżonych gór , na początku konieczne jest określenie, że niektóre psy cierpią z powodu zimna bardziej niż inne. Te o dużych rozmiarach, dzięki swojej masie ciała, lepiej tolerują chłód, natomiast jeśli Twój futrzany przyjaciel jest niewielkich rozmiarów i być może krótkowłosy, może wymagać szczególnej uwagi.

W każdym razie wraz ze spadkiem temperatury psy spalają więcej kalorii, dlatego potrzebna jest dieta bogata w składniki odżywcze, która zaspokoi wzrost ich zapotrzebowania kalorycznego i energetycznego. Z drugiej strony zmiana pory roku może powodować pewne problemy, zwłaszcza dla skóry i jelit. Pokarmy mające na celu zapewnienie dobrego samopoczucia w tych obszarach ciała mogą być zatem dobrym wyborem.

Oprócz odżywiania istnieją pewne środki ostrożności, których należy przestrzegać, często podyktowane zdrowym rozsądkiem. Nie zostawiaj ich na zewnątrz, ale zapewnij im osłonięte i suche miejsce do spania. Upewnij się, że ich łóżko lub buda nie jest ustawion w kierunku przeciągów i wiedz, że z pewnością nie pogardzają niektórymi kocami lub starymi koszulkami, na których można się zwinąć. W przypadku ekstremalnych mrozów dostępne są również ekologiczne materiały, którymi można ocieplić budę, chroniąc ją przed przemarzaniem.

Często go czesz, aby pobudzić krążenie i odnowę podszerstka, pielęgnuj go susząc i zwracając szczególną uwagę na łapy, które są szczególnie wrażliwe. Nie zostawiaj ich w samochodzie, aby cierpiały z powodu zimna, a podczas spaceru, jeśli jest dużo śniegu, trzymaj je blisko siebie, aby nie zgubiły Cię z oczu, zwłaszcza te najmłodsze i najbardziej ciekawskie .

Dowiedz się o przepisach i regulacjach obowiązujących w miejscu, do którego się wybierasz oraz o środkach transportu, które wybierasz, np. samolot.