Choroby zwierząt niebezpieczne dla ludzi – choroby odzwierzęce

Porady doktora Canello
12 kwietnia 2021

Choroby odzwierzęce

Choroby zakaźne, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi i odwrotnie, nazywane są zoonozami. Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone bezpośrednio, tj. poprzez kontakt ze skórą, włosami, jajami, krwią, śliną, kałem, moczem lub innymi wydzielinami lub pośrednio, np. w wyniku spożycia zakażonej żywności.

Choroby odzwierzęce przenoszone są ze zwierzęcia na zwierzę i ze zwierzęcia na człowieka, ale nie z człowieka na człowieka.

Nie ma jednak potrzeby wyszczynania alarmów, zwłaszcza jeśli chodzi o zwierzęta domowe i przestrzeganie precyzyjnych zasad higieny. Często i chętnie sprawdzaj stan zdrowia swojego psa i kota, zgodnie z praktyką zabieraj go do weterynarza i dokonuj szczepień. Dbaj o jego dietę, dokonując świadomych i odpowiedzialnych wyborów i zwracaj uwagę na higienę związaną z jego odchodami.

Niebezpieczeństwo jest większe – oczywiście – w przypadku zwierząt bezpańskich lub dzikich, przy których należy zachować jak największą uwagę.

Wścieklizna

Wścieklizna jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i budzących największy strach chorób psów przenoszonych na ludzi. Jest to choroba wirusowa, która powoduje ostre zapalenie mózgu u zwierząt stałocieplnych. Od gorączki i swędzenia przechodzimy do poważniejszych objawów, takich jak niezdolność do kontrolowania ruchów i emocji, dezorientacja i utrata przytomności. Wścieklizna prawie zawsze prowadzi do śmierci, w zmiennym czasie zależnym od odległości, jaką wirus pokonuje, aby dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego. Ta patologia jest przenoszona na ludzi głównie przez ukąszenia dzikich zwierząt, ale także z powodu zadrapań lub po prostu kontaktu ze śliną. W dzisiejszych czasach ryzyko jest głównie związane z tymi, którzy często przebywają na terenach zalesionych, gdzie przebywają dzikie zwierzęta, które mogą być zarażone. Dlatego niezbędne jest zapobieganie: szczepienia psów myśliwskich, kontrola lisów i ciągłe zgłaszanie martwych zwierząt na tych obszarach w celu przeprowadzenia odpowiednich analiz.

Borelioza i choroba kociego pazura

Choroba z Lyme, zwana również boreliozą, jest wywoływana przez kleszcze z rodzaju Ixodes i po ugryzieniu powoduje zaczerwienienie, które rozszerza się. Objawy to gorączka, ból głowy i wyczerpanie.

Z drugiej strony choroba kociego pazura ma taką samą dynamikę zarażenia, ale jest wywoływana przez pasożyta krwi Bartonella henselae, powodując obrzęk węzłów chłonnych, swędzenie, ból i gorączkę. Objawy mogą pojawić się od tygodnia do miesiąca po zakażeniu, ale ustępują w ciągu kilku tygodni. Szczególnie dotyczy to dzieci.

Świerzb

Świerzb psi, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez roztocze Sarcoptes canis, które wnikają pod skórę, powodując silne podrażnienia i wypadanie sierści. Zarażenie ludźmi następuje poprzez bezpośredni kontakt, ale to roztocze nie przeżywa na naszej skórze dłużej niż dwa tygodnie, co sprawia, że terapia nie zawsze jest konieczna.

Grzybica lub dermatofitoza

Są to grzybice skórne wywoływane przez grzyby, które atakują psy, koty i myszy. Tutaj również infekcja zachodzi przez bezpośredni kontakt, ze szczególnym uwzględnieniem kotów, które często są zdrowymi nosicielami i dlatego nie powodują powstawania bezwłosych plam, które można zaobserwować u psów.

Toksoplazmoza

Kobieta w ciąży i kot? Od razu na myśl przychodzi toksoplazmoza, choroba wywoływana przez pasożyta Toxoplasma gondii, która może być wywołana przez kontakt z odchodami zakażonego kota. Jeśli kobieta zostanie zarażona w czasie ciąży, choroba ta może dotknąć nienarodzone dziecko. Dlatego martwienie się o to jest naturalne i ludzkie. Ale czy tak naprawdę stanowi to duże niebezpieczeństwo?

Aby kobieta w ciąży została zarażona toksoplazmozą, musi istnieć i pokrywać się kilka czynników. Po pierwsze kot musi zarazić się chorobą, po drugie, po zachorowaniu ma tylko kilka dni na jej przeniesienie, po trzecie konieczne jest, aby w tych dniach odchody pozostawały w kuwecie przez co najmniej 48 godzin, po czwarte, nawet w takim przypadku, kał musiałby się dostać do ust osoby sprzątającej, po piąte, musi wystąpić wrażliwość na tę chorobę, bo zachorowanie zależy od indywidualnej wrażliwości. Niebezpieczeństwo jest zatem bardzo niskie i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zarazisz się tą chorobą, na przykład z powodu prac ogrodniczych lub z powodu źle umytych warzyw lub surowego mięsa.

Hudatidoza

To choroba wywoływana przez cysty zawierające larwy tasiemca Echinococcus granulosus. Transmisja zachodzi, gdy ludzie zjadają jaja tasiemca, które pies wydala z kałem. Jednak jaja mogą również znajdować się na sierści z powodu lizania psa lub trafiać na ziemię. Cysty mogą powstawać w dowolnym miejscu ciała, ale szczególnie w płucach i wątrobie, a leczenie jest chirurgiczne. Pies zostaje zarażony niegotowanym mięsem i wnętrznościami. Dlatego też dbanie o zdrowie psa jest fundamentalne, ale także istotne są podstawowe zasady higieny: mycie rąk.

Toksokarioza lub glistnica

Podobnie jak w przypadku hydatidozy, choroba ta powoduje problemy z wątrobą i płucami i dochodzi do niej przez połknięcie jaj pasożyta zawartych w odchodach psów i kotów. Dotyczy to głównie dzieci. Dlatego zaleca się odrobaczanie szczeniąt w wieku 2-3 tygodni oraz zabranianie psu wypróżniania się na placach zabaw.

Salmonelloza

Jest to problem zdrowotny zwykle związany z jedzeniem, ale salmonellozy można również nabawić się w kontakcie z psem, zwłaszcza jeśli zjadał surowe mięso. Odbywa się to na przykład poprzez całowanie psa lub przykładanie rąk do ust. Objawy pochodzą od przewodu pokarmowego, ale występuje także gorączka i zaczerwienienie.

Giardioza

Jest to infekcja jelitowa wywoływana przez pasożyta Giardia Intestinalis lub lamblię, którą może się zarazić po kontakcie ze śliną zakażonego psa. Może przebiegać bezobjawowo, chociaż może powodować epizody biegunki.

Verminal dermatitis

Choroba ta jest wywoływana przez larwy tęgoryjca obecne w jelitach psów i kotów. Infekując glebę i piasek, częściej dotyka dzieci bawiące się na ziemi. Ten pasożyt przenika przez skórę i powoduje intensywne swędzenie, a także powolne gojenie.

Leptospiroza

Wysoka gorączka, drżenie, bóle głowy i brzucha, to objawy leptospirozy, choroby zakaźnej, którą ludzie mogą się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z moczem zakażonego psa. Czynnikami wyzwalającymi są bakterie krętków z rodzaju Leptospira. Uważaj żeby nie kąpiąc się w stawach z liliami wodnymi i glonami, gdzie myszy mogą być źródłem zarażenia poprzez ich odchody.