Jak karmić ciężarne suki?

Jak karmić ciężarne suki?
29 października 2018

Ciężarna suka: ile trwa ciąża?

Podczas ciąży, która trwa 63 dni, konieczne jest, aby ciężarna suka była karmiona żywnością wysokiej jakości, łatwo przyswajalną i zaspokajającą jej potrzeby żywieniowe.

Ciężarna suka: jej odżywianie

Odżywianie musi zawierać odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych Omega3 oraz zaspokajać potrzeby związane z ciążą, porodem i laktacją. Celem ciężarnej suki jest być w dobrej kondycji fizjologicznej i mieć zdrowy apetyt podczas ciąży. Suki z nadwagą mają obniżony poziom płodności i są podatne na problemy związane zarówno z ciążą (nadmierny wzrost płodu), jak i z porodem (węższy kanał miedniczy). Suki z dużą niedowagą będą miały trudności z przyjmowaniem odpowiedniej ilości pokarmu, aby pokryć zapotrzebowanie żywieniowe podczas ciąży i laktacji.

Podczas pierwszych pięciu do sześciu tygodni, psy mają szczególne potrzeby żywieniowe. Odpowiednia dieta zawiera niezbędne węglowodany. Dobrej jakości żywienie nie powinno wymagać dodatkowych substancji (białko, wapń, fosfor czy witaminy). To może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego poprzez wapnienie tkanki miękkiej i zdeformowanie płodu. Niedożywienie lub słabej jakości pożywienie może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy i rozwój płodu co może mieć odbicie w późniejszym etapie życia szczeniaka.

Największy rozwój płodu występuje w ostatnich trzech tygodniach ciąży, w których to potrzeby żywieniowe suki wzrastają. Zaleca się karmę bardziej kaloryczną. Podziel pożywienie na więcej posiłków w ciągu dnia po to aby uniknąć ilości, które mogą zaśmiecić przestrzeń brzuszną. Z tego powodu, stosuj karmę dla szczeniąt lub karmę specjalnie przeznaczoną dla tego etapu życia – obie są wysokokaloryczne i bogate w białko. Wielu hodowców używa tego typu karm w ostatnich dwóch tygodniach ciąży.

Ciężarna suka: przydatne wskazówki

Ważne jest zachowanie rutyny, po to aby zapobiec sytuacjom stresowym, które mogą być szkodliwe dla suki i szczeniąt. Stres i brak pożywienia mogą mieć negatywny wpływ na ciążę – uniemożliwiają suce w pełni wykorzystać potencjał jej genów.

Gdy poród się zakończy, a łożysko zostanie wydalone, suka powinna otrzymać świeżą wodę i karmę. Wiele samic odmawia jedzenia nawet do 24 godzin po porodzie. Jeśli została odpowiednio przygotowana do laktacji, jej waga po porodzie powinna wynosić od 5 do 10 procent więcej niż w trakcie ciąży.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet
Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem