Nieprzewidywalność psa – przyczyny i środki zaradcze

Nieprzewidywalność psa - przyczyny i środki zaradcze
21 września 2020

Nieprzewidywalność psa i inne problemy z zachowaniem

Problemy behawioralne są często powiązane ze stanami lęku takimi jak agresja, pobudzenie, strach przed burzą i nieprzewidywalność psa.

Jest to dość powszechny problem u psów, które często zachowują się nagle w sposób agresywny i nieoczekiwany, zwłaszcza podczas spotkania z innymi psami, ale także z dziećmi czy ludźmi. To tłumaczy liczbę osób, które nie będąc pewnymi jego reakcji, muszą trzymać psa na smyczy, między innymi zwiększając trudności  socjalizacyjne.

Inne bardzo częste objawy to impulsywność, ciągłe pobudzenie, nerwowość, ciągłe szczekanie („normalny” pies nie może szczekać wściekle na ludzi, których dobrze zna), lęk separacyjny, strach przed burza z piorunami lub fajerwerki, destruktywność, zaburzenia uwagi, niewłaściwe znakowanie (defekacja i oddawanie moczu w niewłaściwy sposób), zaburzenia snu, obsesje, fobie, obsesyjne eksploracje (łapy, otoczenia i ludzie).

Przyczyna nieprzewidywalności psa

Niewątpliwie jedną z głównych przyczyn zachowań psa jest niewłaściwa interakcja z człowiekiem, ale także z otaczającym go środowiskiem. W tym przypadku niewątpliwie rozwiązaniem jest zaufanie behawioryście. Jednak objawy lęku i agresji u psów stale rosną, nawet u ras, które zawsze były uznawane za spokojne i zrównoważone.

Powodem jest to, że często prawdziwą przyczyną tych zaburzeń jest obecność  toksycznych pozostałości w diecie , które zmieniają kontrolę układu nerwowego. Jak to jest możliwe?  Czy odżywianie wpływa na zachowanie?  Absolutnie tak. Związek między dietą a zachowaniem jest bardzo wyraźny. Zachowanie jest regulowane przez określone hormony i neuroprzekaźniki, na których funkcję wpływa również pokarm.

Patologie te są głównie reprezentowane przez zapalenie spojówek , zapalenie rogówki, zapalenie ucha, zapalenie skóry, zapalenie dziąseł i jamy ustnej, zapalenie żołądka, zapalenie jelit i zapalenie okrężnicy, ale w zaskakujący sposób objawiają się one również zaburzeniami zachowania i stanami lękowymi, skutkującymi nieprzewidywalnością psa.

Rozwiązanie nieprzewidywalności psa

Rozwiązaniem jest zatem zastosowanie terapii behawioralnej w połączeniu ze zmianą diety na taką bogatą w składniki wysokiej jakości, rygorystycznie kontrolowane i występujące w miejscach nieskażonych, które dodatkowo mogą być wzbogacone substancjami roślinnymi .