Porady dotyczące zdrowia jamy ustnej i zębów

Porady dotyczące zdrowia jamy ustnej i zębów
2 września 2019


Porady dotyczące zdrowia jamy ustnej i zębów

Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, ale własnemu psu należy zaglądać nie tylko często, ale i uważnie. Dlaczego? Zanim to wyjaśnimy, poznajmy ten aparat oraz jego funkcjonowanie.

Zacznijmy od przypomnienia, że pies posiada 42 zęby, podarowane mu przez Matkę Naturę po to, aby mógł odrywać kęsy, a nie je przeżuwać. Zapewne zauważyliście w waszym codziennym, sześcionogim życiu, że Wasz pies przeżuwa naprawdę bardzo niewiele, a raczej połyka dość duże kawałki jedzenia.

Pies ma 6 siekaczy na górze oraz 6 na dole, a jego kły są jak czubek góry lodowej, której widzicie tylko część. Korzeń tych zębów jest około półtora razy większy od widocznej części i nadaje im dużą siłę i wytrzymałość podczas gryzienia.

Trzonowce i zęby przedtrzonowe nie są przeznaczone do żucia, tak jak nasze ludzkie, ale do odgryzania. Mają kształt “przecinaka”: możecie zauważyć że pies, aby móc ich użyć, wygina lekko głowę na bok, trzymając z boku pyska jedzenie, przekąskę, kapeć, czy cokolwiek innego co zamierza odgryźć. Widząc, jak to robi, czasem nawet trzymając przedmiot przednimi łapami, możemy odnieść zabawne wrażenie, że to coś bardzo mu smakuje. Natomiast w ten sposób wykorzystuje on moc swoich zębów trzonowych.

Podobnie tak jak my, także i pies zmienia uzębienie mleczne na zęby stałe, kiedy jest jeszcze szczeniakiem.

Kamień nazębny i nieświeży oddech, nieprzyjemni towarzysze wielkich przygód.

To co my uważamy za niegroźnego wroga naszej jamy ustnej, co może zostać usunięte i wyszczotkowane w prosty sposób przez dentystę, dla psa może stanowić bardzo poważny problem. Oczywiście mam na myśli kamień nazębny. Ograniczone żucie mechaniczne, o którym wspomniałem wcześniej, oznacza, że ząb nie jest “oczyszczany”, nie jest szczotkowany. Niektórzy weterynarze uważali, że sucha karma pomaga w walce z kamieniem nazębnym dzięki swojej szorstkości, jednakże, z powodów wyjaśnionych powyżej, przekonanie to mija się to z prawdą.

Kamień nazębny może wciskać się między dziąsło i ząb, tworząc kieszeń, która nawet już po usunięciu kamienia, pozostawi ząb odkryty i bolesny w kontakcie z wodą, powietrzem i nagromadzoną żywnością. Ząb zawsze będzie bolał i konieczne może być zastosowanie drastycznego rozwiązania polegającego na jego usunięciu.

Jednak należy wyjaśnić, że niektóre gatunki są bardziej predysponowane niż inne do powstawania kamienia nazębnego w zębach, a małych psów dotyka to znacznie częściej.

Ale to jeszcze nie jest moment, aby przeciwdziałać i stawać do walki z tym wrogiem, gdyż najpierw musimy dowiedzieć się z kim mamy do czynienia i kto tu uprawią brudną grę.

Zanieczyszczeniom często towarzyszy odór, a oddech Twojego psa może nierzadko mieć wpływ na Wasze wspólnie spędzane momenty, zabawę czy nawet zwykłą bliskość. Psi oddech nigdy nie będzie tak pachnący jak oddech Waszego partnera przed namiętnym pocałunkiem przy zachodzie słońca i nie możecie zaproponować mu miętusa, jednak, jeśli oddech jest zbyt intensywny, a przynajmniej silniejszy niż zwykle, może być to spowodowane jakimś problemem.

Niemiło pachnący oddech jest bardzo ważnym wskaźnikiem, sygnałem alarmowym, którego należy posłuchać. Chociaż być może powinienem powiedzieć: który należy powąchać. U szczeniaka mającego oddech czosnku, lub taki który go przypomina, może to być oznaką obecności glisty, czyli obecnością nieprzyjemnych robaków. Nieprzyjemny zapach z pyska może być również oznaką niewidocznego problemu, którego nie możemy zobaczyć, ponieważ znajduje się on na dole zębów. Nagłe pogorszenie może prowadzić do infekcji.

Uwaga także na ślinę, poza przypadkiem psów, które ślinią się obficie z natury. To też może być oznaką problemów.

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy lekceważyć roli jamy ustnej w ogólnym dobrym samopoczuciu psa. Zakażenia jamy ustnej mogą prowadzić do embolizmów bakteryjnych, które mogą nawet powodować problemy z wątrobą, sercem i płucami.

“Kto dba o swoją jamę ustną, chroni swoje życie.”

Teraz, gdy już wystarczająco Was zaalarmowałem i kiedy już wiecie o czym mowa, nadszedł czas na rady dotyczące dobrego postępowania.

Prawdopodobnie nie będziecie zaskoczeni czytając, że odżywianie ma kluczowe znaczenie dla dobrego stanu jamy ustnej.

Bądźcie wyjątkowymi szefami serwując zdrową kuchnię w psiej restauracji. Dobre jedzenie sprzyja dobroczynnej florze bakteryjnej i prawidłowemu pH śliny, co ma wpływ na większe lub mniejsze tworzenie się kamienia nazębnego.

Niestety, zbyt łatwo można popełnić błąd i przyczynić się do tego, że wrażliwy pies będzie cierpiał z powodu nieświeżego oddechu, infekcji jamy ustnej, zapalenia dziąseł, zapalenia krtani, zapalenia wątroby i tchawicy, nadmiaru płytki nazębnej i złogów kamienia nazębnego, które mogą być również spowodowane nietolerancją.

Nie rozpaczajcie jednak, jeśli Wasz pies cierpi lub cierpiał na te dolegliwości, istnieją przecież diety funkcyjne, które dzięki swojej formule i obecności cennych pierwiastków naturalnych, takich jak wyciągi fitoterapeutyczne, pomagają przywrócić zdrowie jamy ustnej.

Ograniczajcie również częstotliwość, z jaką podajecie mu “nasze” jedzenie. Często trudno (bardzo często) oprzeć się tym maślanym oczom, ale trzeba pamiętać, że przekroczenie dawki może sprawić, że Wasz pies poczuje się źle. Nie wszystkie potrawy, które my lubimy, są dla niego dobre, a jego dieta powinna być regulowana w inny sposób niż nasza.

To wszystko? Oczywiście, że nie.

Jedna przekąska dziennie pozwoli uniknąć weterynarza.

Faktycznie? Cóż, wszystko zależy od rodzaju przekąski.

Byłoby głupotą, gdybyśmy poświęcali jak największą uwagę suchej karmie, aby następnie zrujnować wszystko mokrymi pokarmami i przekąskami, które nie spełniają swojego zadania, narażając na szwank osiągnięte dobre wyniki.

Zazwyczaj mokra karma w postaci pasztecika łatwiej dostaje się między szczeliny zębne powodując nieświeży oddech i nagromadzanie się kamienia nazębnego, nie można temu zaprzeczyć, tak jest ze względu na samą jego konsystencję. Mieszanka karmy suchej i mokrej optymalizuje przyswajanie wody lepiej zaspokaja zapotrzebowanie na wodę. Mokra karma jest także smaczniejszym pokarmem, z którego niekoniecznie trzeba rezygnować.

Z drugiej strony, przekąski, jeśli wybrane niewłaściwie, mogą stanowić wielkie ryzyko, rujnując wyniki właściwej diety i dobry stan zdrowia, ale odwrotnie, jeśli zostaną prawidłowo wybrane, mogą być niezwykle pomocne. Niektóre przekąski mogą pomóc w czyszczeniu zębów i zapewniać masaż dziąseł. Ponadto u szczeniąt są bardzo użytecznym narzędziem do utraty zębów mlecznych i wzmacniania nowych, zaspokajają potrzebę gryzienia, cięcia, miażdżenia. Przekąska może zatem łączyć użyteczne z przyjemnym, ale jakie warunki muszą zaistnieć, aby to wszystko było możliwe?

Zintegrowany program żywieniowy, w którym karma sucha, mokra i przekąski są wytwarzane w taki sposób aby uzupełniać się wzajemnie. Stosowanie kilku surowców o niezrównanej jakości, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia nietolerancji i/lub alergii. Czyste surowce, być może wytwarzane w miejscach, gdzie bardziej niż ręka człowieka, rządzi jeszcze natura rozpościerając swój ochronny płaszcz: Islandia i Nowa Zelandia to jedne z dziewiczych oaz.

Lista zakupów.

Kartka i długopis w rękę, oto co należy zapisać, aby zapewnić dobry stan jamy ustnej Waszego pupila, streszczając to o czym powiedzieliśmy powyżej.

  • Żywność dobrej jakości, zdrowa i wykonana z użyciem czystych składników.
  • Karma mokra i przekąski, które spełniają te same funkcje co karma sucha i które uzupełniają się wzajemnie.
  • Przekąski przeznaczone do czyszczenia zębów. Co polecamy? FORZA10 Mr. Fruit Chew, do czyszczenia mechanicznego zębów i masażu dziąseł.

I na koniec, pamiętajmy, ze istnieją produkty i pasty przeznaczone do czyszczenia zębów Waszego pupila, o takim samym działaniu jak pasty do zębów dla ludzi. To Wy będziecie musieli oczyścić psie zęby, a więc najpierw zapytajcie Waszego przyjaciela, czy wyrazi na to zgodę. Nie każdy pies będzie skłonny dać sobie wyczyścić zęby, ale jeśli tak, polecamy skorzystanie z tej możliwości.

Jednakże, to zawsze Wasz zaufany weterynarz określi najlepiej stan zdrowia jamy ustnej Waszego psa podczas wizyty kontrolnej i zadecyduje, czy wymaga on konkretnego oczyszczenia czy też nie.