Zapalenie skóry u psów: jak je leczyć?

Zapalenie skóry u psów: jak je leczyć?
5 listopada 2019

Jak leczyć zapalenie skóry u psów?

Jest to dość powszechne pytanie, które dziś zadaje wielu “właścicieli” psów, zaniepokojonych zdrowiem swojego czworonożnego towarzysza życia. Pytanie, które kaskadowo frapuje wielu, pragnących i próbujących dotrzeć do sedna tego trudnego problemu. Spróbowaliśmy, więc, wyobrazić sobie rozmowę między osobą zmagającą się z zapaleniem skóry psów a doktorem Sergiem Canello, założycielem FORZA10 i ekspertem w dziedzinie nietolerancji pokarmowych i patologii. Ten fałszywy wywiad ma na celu rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zapalenia skóry u psów i pomóc jak największej liczbie osób w wyjaśnieniu tej kwestii.

Zawsze mi mówili, a ja zawsze czytałem, że zapalenie skóry u psów…

“[….] to zapalenie skóry charakteryzujące się zaczerwienieniem, łupieżem, swędzeniem szyi i pleców, strupami, łojotokiem i spowodowane przez: reakcje alergiczne, pchły, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne lub przez grzyby, bakterie, wirusy, pierwotniaki, lub chemikalia (rozcieńczalniki, detergenty, substancje żrące itp.).) lub przyczyny fizyczne (oparzenia, promieniowanie, urazy, itp.), lub zjawiska autoimmunologiczne, lub stres immunologiczny i deficyty lub z niedobory żywieniowe, lub z dysfunkcji metabolicznych/hormonalnych, lub wreszcie z genetyki”.

ALE W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW TAK NIE JEST.

Jaka jest prawdziwa przyczyna zapalenia skóry u psów?

Najczęstszą przyczyną jest reakcja organizmu na obecność specyficznych leków resztkowych w niektórych produktach spożywczych. Ten rodzaj reakcji, nazywany również nietolerancją pokarmową i jest ona w ciągłym wzroście, przejawia się w procesach zapalnych z udziałem najbardziej wrażliwego narządu (narządu docelowego).

Kiedy narządem docelowym jest skóra, pojawia się w różnych kombinacjach: zaczerwienienie, swędzenie, łupież, wyprysk punktowy, strupki, łojotok i zapalenie, z konsekwentnym ryzykiem infekcji.

Ale czy infekcja nie jest prawdziwą przyczyną?

To właśnie stan zapalny stanowi idealną podstawę do rozwoju infekcji: w praktyce zarazki, które normalnie występują już na miejscu, wykorzystując stan zapalny, rozmnażają się w nieprawidłowy sposób. Infekcja jest skutkiem, a nie przyczyną problemu.

Czy wiadomo jest jakie leki resztkowe wywołują te reakcje?

Na szczęście zostały one przez nas zidentyfikowane i mamy liczne dowody kliniczne i naukowe. Są to pozostałości tetracyklin, antybiotyków, które są szeroko i legalnie stosowane w intensywnej hodowli zwierząt mięsnych. Te antybiotyki, które są stosowane na całym świecie od ponad 60 lat, ponieważ są skuteczne, tanie i wolne od bezpośredniej toksyczności, niespodziewanie stają się takie, gdy zostają osadzone w kości.

Jakie jest rozwiązanie?

Jeśli narządem docelowym reakcji zapalnej na substancję chemiczną lub farmakologiczną jest skóra, to jedynym możliwym rozwiązaniem w celu zlikwidowania zapalenia skóry i swędzenia, które mu towarzyszy, polega na radykalnej zmianie diety. W rzeczywistości, nawet pojedyncze spożycie pokarmu, który organizm rozpoznaje jako toksyczny, spowoduje proces zapalny trwający kilka dni (średnio cztery lub pięć). Jeśli ta żywność nadal będzie częścią diety, proces zapalny nieuchronnie stanie się przewlekły.

A dlaczego znajduje się to w karmie dla zwierząt?

Kości i odpady mięsa ze zwierząt hodowlanych są powszechnie stosowane w przemyśle w przypadku prawie wszystkich rodzajów karm dla zwierząt domowych, jako mączki do produkcji chrupek. Oznacza to, że każda karma zawierająca kości jest w różnym stopniu toksyczna dla każdego psa i kota.

Ale kość jest naturalną karmą dla psa!

Oczywiście, że tak! Gdyby była wolna od resztek leków, mogłaby spowodować tylko problemy mechaniczne, ale nie toksyczne.

Czy to wyjaśnia, dlaczego kiedy pies zjada kość, ma problem?

Tak, oczywiście, właśnie z powodu obecności toksycznych resztek. Nie ma żadnego fizjologicznego powodu dla łzawienia, wymiotów, pragnienia gryzienia trawy, wzdęcia, biegunki, swędzenia lub łupieżu towarzyszącego przyjmowaniu kości.

Dlaczego nikt o tym nie mówi?

Ponieważ nikt jeszcze nie odkrył tej złośliwej przemiany cząsteczki oksytetracykliny.

Co to znaczy?

Istnieje dopuszczona przez prawo metoda, która pozwala mechanicznie odzyskać całe mięso, które pozostaje przytwierdzone do kości po uboju. Niestety, metoda ta powoduje obecność kości w uzyskiwanym mięsie mielonym, hamburgerach, kotlecikach z kurczaka (słynne nuggety), parówkach, kiełbasach oraz wszystkich mrożonych produktach wykonanych z mięsa odtworzonego z mięsa mielonego.

Jak długo trwa ta reakcja?

Skutki widać w ciągu czterech lub pięciu dni.

A jeśli zwierzę zjada “skażoną” żywność codziennie?

Proste, choć smutne: problemy i procesy zapalne staną się przewlekłe.

Jaką dietę Pan proponuje?

Proponujemy dwa możliwe rozwiązania:

Dieta domowa oparta na ryżu, rybach morskich, gotowanych warzywach i przyprawionych łyżką oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia;

Dobrej jakości chrupki, w których źródłem białka są ryby morskie, mięso ekologiczne lub mięso zwierząt nie hodowanych w systemie intensywnym, takich jak jelenie i owce. Nawet dieta wegetariańska bardzo dobrze rozwiązuje problem, a psy (nie koty) nie cierpią na niedobory żywieniowe.

Rozwiązaniem jest zatem zmiana diety, z wysokiej jakości składnikami, ściśle kontrolowanymi i występującymi w nieskazitelnie czystych miejscach, ewentualnie wzbogaconymi o substancje botaniczne.

Dr Sergio Canello

Forza10 założyciel i szef działu badań i rozwoju firmy Sanypet Lekarz weterynarii i międzynarodowy ekspert ds. chorób związanych z żywieniem